na zdjęciu widać Bibliotekę Publiczną w Pleszewie, która została uruchomiona w budynku dawnego dworca przy ulicy Kolejowej

W Pleszewie rozpoczął się Tydzień Bibliotek

image_print

Dniem Bibliotekarza i Bibliotek rozpoczął się Tydzień Bibliotek w Pleszewie. Z tej okazji przygotowano szereg spotkań i akcji propagujących czytelnictwo i zachęcających do odwiedzenia książnicy.

Tydzień Bibliotek to Ogólnopolski Program Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W tym roku ruszyła już XX edycja. Jest to organizowana od 2004 roku akcja mająca na celu promowanie czytelnictwa  i bibliotek. Każda edycja odbywa się pod innym hasłem. Tegoroczne brzmi „Moja Twoja Nasza – Biblioteka”. Do akcji dołączyła również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie, która przygotowała szereg wydarzeń dla swoich czytelników.

Tydzień Bibliotek rozpoczyna się w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek obchodzonym 8 maja. Jednak Pleszew świętowanie rozpoczął dzień wcześniej. Na scenie Biblioteki Publicznej wystąpiła Katarzyna Pakosińska z recitalem „Oko w pończosze” i rozbawiła publiczność do łez. Na pozostałe dni również zaplanowano ciekawe wydarzenia. Przewidziano spotkanie autorskie z Joanną Jax – pisarką specjalizującą się w powieściach historycznych. Dla dzieci warsztaty animacyjne z Żubrem Pompikiem poprowadzi Bajanka. Będzie także spotkanie autorskie z pleszewianinem Marcinem Walczakiem – autorem kryminałów, w tym „Degustatora” – powieści, której akcja toczy się w Pleszewie.

W ramach Tygodnia Bibliotek swoje spotkania będzie mieć również działający w bibliotece Klub Lokalni Pstrykacze PPL. Jego członkowie wykonają sesję w plenerze, a także zaproszą na otwarcie wystawy fotograficznej inspirowanej wierszami Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy…”.

Plakat przedstawia plan wydarzeń w ramach Tygodnia Bibliotek 2023 organizowanego w Pleszewie .