Seniorzy podczas warsztatów kulinarnych w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie

Tydzień aktywności seniorów

Zakończył się pierwszy turnus półkolonii senioralnych organizowanych przez samorząd Miasta i Gminy Pleszew oraz Fundację Civitas. Przez pięć dni, seniorzy z terenu MiG Pleszew mogli spotykać się, integrować i korzystać z wielu zaplanowanych atrakcji.

Jak wiadomo, aktywność jest ważna w każdym wieku, a integracja i relacje społeczne pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu w świecie i korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Z tego względu Miasto i Gmina Pleszew po raz drugi zorganizowała Półkolonie Senioralne, aby osoby 60+ szczególnie z terenów wiejskich mogły miło i aktywnie spędzić czas w mieście.

Pierwszy turnus rozpoczął się w poniedziałek 11 lipca. Pierwszy dzień półkolonii skupiał się głównie na poznawaniu siebie wzajemnie i integracji. Seniorzy wzięli również udział w warsztatach kulinarnych wraz z prezentacją o żywieniu seniorów.

Kolejny dzień obfitował w atrakcje. W pierwszej kolejności w Muzeum Piekarstwa odbyły się warsztaty wypiekania bułeczek, a także zwiedzanie wystawy i oglądanie filmu. Kolejnym punktem dnia były warsztaty ekologiczne w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie, a także wspólna zabawa w BINGO.

Trzeciego dnia seniorzy wzięli udział w spacerze historycznym po Pleszewie, któremu przewodniczył dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak. Odwiedzili także kino Hel, a następnego dnia Bibliotekę Publiczną. Tam, rozmawiali o bezpieczeństwie w sieci, a także zwiedzali biblioteczną wystawę. Ostatni dzień przewidywał wizytę w Parku Wodnym „Planty”.

Seniorzy mieli zapewniony dowóz na miejsce półkolonii, wyżywienie oraz stałą opiekę koordynatora. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków z programu Aktywni+.

Projekt realizowany jest przez Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich oraz Fundację Animacja. W realizacji pomagali również wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Pleszewie.

Kolejny turnus już w sierpniu. Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach 8-17 sierpnia.

Seniorzy wraz z koordynatorką półkolonii w czasie warsztatów w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie

na zdjeciu znajduje się prowadząca warsztat kulinarny dla Seniorów oraz wolontariusze pomagający przy półkoloniach senioralnych

Seniorzy podczas półkolonii senioralnych biorący udział w historycznym spacerze po Pleszewie

Seniorzy podczas warsztatów kulinarnych w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie

Seniorzy podczas wizyty w Bibliotece Publicznej w ramach półkolonii senioralnych wraz z dyrektor biblioteki

Seniorzy w trakcie spotkania z dyrektor biblioteki

Seniorzy na spotkaniu w bibliotece razem z dyrektor biblioteki, koordynatorką półkolonii oraz wolontariuszami

Rozmowa dla seniorów w bibliotece na temat bezpieczeństwa w sieci