Spotkanie świąteczne na pleszewskim rynku

Świąteczne iluminacje i drukowane renifery

image_print

No i zaczęło się… Tysiące świateł rozbłysło na pleszewskim rynku. 5 grudnia zainaugurowaliśmy cykl Spotkań Świątecznych. Pleszewianie, w tym najmłodsi wypełnili rynek oczekując na spotkanie ze Świętym Mikołajem.  Atrakcją są białe renifery, może jedyne na świecie stworzone w technologii wydruku 3D.

Takich adwentowych atrakcji w Pleszewie dotąd nie było. Oferty dla dzieci i dorosłych wypełnią wszystkie weekendy, a na dodatek będzie można przejechać się świąteczną „baną”, czyli wąskotorówką. Pełny program sprawdzicie tutaj.  Sponsorem cyklu jest Orlen, a środki trafiły do naszej Gminy dzięki wygraniu konkursu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej  pod nazwą „Samorząd Pro Familia” – na najbardziej prorodzinny samorząd w Polsce wśród gmin miejsko-wiejskich.

Wszystko rozpoczęło się o godzinie 17.00, gdy prawdziwe tłumy pleszewian przywitał ubrany w mikołajową czapkę Burmistrz Arkadiusz Ptak. Nie zabrakło również jego zastępców: Izabeli Świątek i Andrzeja Jędruszka, którzy wręczali upominki maluchom. Świąteczną iluminację włączyła, wyłoniona w drodze losowania, młoda pleszewianka w asyście mamy. Maluchy gromko wywoływały św. Mikołaja, który nadjechał w asyście śnieżynek. Po wręczeniu nagród w konkursach ekologicznych zorganizowanych przez samorząd (rzeczowe dla dzieci, czeki dla szkół), przyszedł czas na zdjęcia indywidualne. Każdy mógł zapozować do fotografii z „gościem z Laponii”, który zasiadł na świątecznym fotelu.  Najmłodsi chętnie korzystali też z animacji przygotowanych przez panie z sali zabaw dla dzieci Paidi oraz spotkali się z „Panem poetą”. Dorośli odwiedzali stoiska, gdzie można było nabyć świąteczne przysmaki i inne artykuły, między innymi przygotowane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

Warto zwrócić uwagę na nowe świąteczne dekoracje zaaranżowane specjalnie w tym roku. Imponującą choinkę ofiarowało Nadleśnictwo Taczanów. Jest też olbrzymi fotel św. Mikołaja. Jednak prawdziwym hitem są białe renifery wydrukowane w technologii 3d z mączki kukurydzianej. Figury składają się w sumie z ponad 120 elementów, które zostały ze sobą połączone. –  Są mimo tego  odporne na warunki atmosferyczne, zabezpieczone przed deszczem i śniegiem.  Na mniejszym można siadać – tłumaczy wykonawca Kamil Kaliński.

Zapraszamy do śledzenia programy Spotkań Świątecznych i uczestnictwa!