Wizualizacja dwóch budynków mieszkalnych wraz z zagspodarowaniem terenu przy ul. Mieszka I i Ponatowskiego

Ponad 150 mieszkań w Kompaktowym Pleszewie

image_print

Samorząd Miasta i Gminy Pleszew rusza pełną parą z budową mieszkań. W najbliższych latach ma powstać ponad 150 lokali mieszkalnych w różnych częściach miasta, w różnej formie najmu lub sprzedaży.  

Do końca tej kadencji samorządu (2023 rok) ma powstać 155 nowych mieszkań: komunalnych, na wynajem i na własność. Wszystko zgodnie z nową wizją funkcjonowania miasta. Kompaktowy Pleszew musi mieć zróżnicowaną ofertę mieszkaniową. – To jest priorytet tej kadencji samorządu miasta i gminy. Dostrzegamy potrzebę budownictwa zwłaszcza dla osób, które pracują, ale nie mają zdolności kredytowej. Stąd też ta oferta adresowana jest przede wszystkim dla osób młodych, przed czterdziestką – tłumaczy Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Samorząd już rozstrzygnął przetarg na budowę dwóch bloków u zbiegu ulic Mieszka I – Poniatowskiego – Warneńczyka. Będą to najwyższe jak do tej pory budynki mieszkalne w mieście, w których zamieszkają 92 rodziny. Będą to mieszkania z kredytem w czynszu z tzw. „dojściem do własności”.

Są już także gotowe dokumentacje projektowe na mieszkania komunalne. Te powstaną w budynku przy ul. Podgórnej, który przejdzie niebawem gruntowny remont oraz w nowym obiekcie, który zostanie zbudowany po byłym Domu Kultury u zbieg ulic Bogusza i Poznańskiej.

Mieszkania na wynajem, o które bardzo często pytają mieszkańcy i osoby pracujące w gminie Pleszew, powstaną natomiast przy ul. Sienkiewicza. W pierwszym etapie 9 lokali, w kolejnym 20 z garażami.

Jest też opcja komercyjna i nie w budynku wielorodzinnym. To pierwsze miejskie szeregowce. Cztery budynki są już gotowe i sprzedane, kolejne 4 w budowie. Docelowo ma ich być w centrum Pleszewa 48 sztuk.

Cały program budowy pleszewskich „M” pochłonie 48,5 mln zł, ale 85% to pozyskane środki zewnętrzne z Banku Gospodarstwa Krajowego, z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i oczywiście partycypacji przyszłych najemców. Reszta to koszty Pleszewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Urzędu MiG w Pleszewie.

Wizualizacja dwóch budynków mieszkalnych wraz z zagspodarowaniem terenu przy ul. Mieszka I i Ponatowskiego

Foto (wizualizacja Agencja Budowlana Kaldo): Tak mają wyglądać najwyższe budynki mieszkalne w Pleszewie, które zaczyna budować samorząd.