Duże inwestycje na horyzoncie

image_print

Samorząd Miasta i Gminy Pleszew zrealizuje kolejne duże przedsięwzięcia. Dzięki dofinansowaniu dawny blask odzyskany zabytkowy ratusz. Poprawi się także jakość wody i sposoby zaopatrzania w nią mieszkańców dzięki budowie centralnej stacji wodociągowej.

Miasto i Gmina Pleszew nieustannie szuka środków zewnętrznych, aby móc inwestować je w rozwój i poprawę jakości życia mieszkańców. Dzięki ogromnym staraniom władz miasta, udało się wykonać już wiele małych i dużych inwestycji. W ostatnim czasie oddano do użytku ponad 135 mieszkań, zbudowano nowe parkingi czy ścieżki rowerowe, a także rozbudowano i zmodernizowano placówki oświatowe. Przyszedł czas na kolejne obiekty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Jedną z planowanych inwestycji jest modernizacja najbardziej reprezentacyjnego budynku w centrum Pleszewa, czyli ratusza. Dzięki dofinansowaniu z w kwocie 1,3 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków możliwe będzie odnowienie elewacji, czy remont przeciekającego dachu. Zakres remontu pleszewskiego ratusza obejmuje wymianę pokrycia dachowego, roboty związane z izolacją przeciwwilgociową, renowację elewacji, a także zagospodarowanie terenu bezpośrednio przy ratuszu – wylicza Anna Bogacz, rzecznik pleszewskiego magistratu. Realizacja zadania nastąpi w 2024 roku.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem w trosce o jakość wody i zaopatrzenie w nią mieszkańców MiG Pleszew jest budowa centralnej stacji wodociągowej. W tym przypadku samorząd Miasta i Gminy Pleszew pozyskał środki z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu – Polski Ład. Zadanie obejmie nowoczesne technologie, sprzęt i wyposażenie, jak również zaplecze administracyjno-biurowe Zakładu Wodociągów i Kanalizacji znajdującego się przy ul. Kaliskiej. W ramach inwestycji chcemy także zbudować nowe ujęcie wody w Lenartowicach i zmodernizować istniejące. Wiele udało się już w zakresie zaopatrzenia gminy w wodę zrobić, ale może być jeszcze lepiej. Działamy! – informuje Arkadiusz Ptak, Burmistrz MiG Pleszew. Przedsięwzięcie ma być zakończone w listopadzie 2026 roku.

Warto dodać, że trwa budowa Wielofunkcyjnego Centrum Rozwoju Compact Lab Pleszew. Centrum będzie zrzeszać lokalny biznes oraz społeczników. Będzie posiadać zaplecze biurowe i konferencyjne oraz miejsca noclegowe. Sam budynek będzie dopełnieniem rewitalizacji terenów pokolejowych, bowiem sytuowany jest w pobliżu Zajezdni Kultury oraz Biblioteki Publicznej w Pleszewie. Na ten cel samorząd również pozyskał środki zewnętrzne pokrywające ponad połowę kosztów inwestycji.

Siedziba Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Pleszewie.