Składanie kwiatów pod tablicą niepodległościową z okazji pleszewskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Weekend niepodległościowy w Pleszewie

image_print

Miniony weekend w Pleszewie upłynął pod znakiem świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozmaite wydarzenia zgromadziły tłumy pleszewian cieszących się wolnością. Nie zabrakło części oficjalnej oraz imprez sportowych i kulturalnych.

11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do uczczenia patriotycznego wydarzenia dołączył Pleszew, który świętował przez cały weekend. Poza oficjalnym uczczeniem mszą świętą i złożeniem kwiatów, niepodległościowe akcenty królowały na wydarzeniach sportowych i kulturalnych na terenie miasta.

Oficjalne obchody rozpoczęła zorganizowana przez samorząd Miasta i Gminy Pleszew uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. Po mszy św. przy asyście pocztów sztandarowych delegacje złożyły kwiaty oraz znicze pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na Murze Pamięci. Kwiaty złożono również na grobie pleszewskiego patrioty ks. Kazimierza Niesiołowskiego oraz pod tablicą na budynku dworca w Kowalewie upamiętniającą przejazd Józefa Piłsudskiego w 1919 r.

Do obchodów narodowego święta dołączyli również pleszewscy harcerze, którzy zorganizowali na pleszewskim rynku wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i spotkanie upamiętniające to szczególne wydarzenie oraz rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety.

Świętowanie trwało również w niedzielę. W Zawidowicach z okazji 740-lecia Pleszewa oraz Święta Niepodległości odbyły się Mistrzostwa Polski w Nordic Walking. Wzięło w nich udział ponad 750 zawodników z całego kraju. Pleszewską farę natomiast wypełnili słuchacze pieśni patriotycznych. W murach świątyni odbył się bowiem koncert „Pieśni polskie – zaśpiewajmy razem!” w wykonaniu artystów i stuosobowego chóru przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego. W śpiew najsłynniejszych polskich pieśni patriotycznych zaangażowano również licznie zgromadzonych mieszkańców. Piękny czas pełen radości i wolności. Cieszę się, że możemy współorganizować tak pięknie wydarzenia – podsumował Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

Koncert 'Pieśni polskie - zaśpiewajmy razem!" organizowany w pleszewskiej farze z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Wpinanie kotylionów przez burmistrza Pleszewa przed mszą św. z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Składanie kwiatów pod tablicą niepodległościową z okazji pleszewskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Zawidowicach.

Dekoracja podczas zawodów Nordic Walking w Zawidowicach.