fotografowie na otwarciu wystawy fotografii sportowej przed budynkiem Biblioteki Publicznej

Synteza Stali

image_print

Profesjonalista Łukasz Skwiot oraz kilkunastu amatorów fotografii to autorzy plenerowej wystawy „Synteza Stali”, w której podzielili się własną wizją Klubu Stal Pleszew i zaprezentowali cały wachlarz sportowych emocji.

Część wystawy to portret sportowy, który – zgodnie z obecnymi trendami – stawia na indywidualną postać sportowca, pokazując jego osobowość sportową. Fotografowie wzięli pod lupę kilku reprezentantów Stali w różnym wieku –  prezesa „Stal Pleszew”, aktywnego zawodnika drużyny seniorskiej – Tomasza Zawadę, ofensywnego zawodnika juniorów Stali Pleszew – Filipa Rudę, trzykrotnego Mistrza Polski Juniorów w Kickboxingu – Janka Matyjaszczyka i młodego, bardzo aktywnego zawodnika grup młodzieżowych – Oliviera Szymczaka. Każdy z nich jest inny, każdy ma własną historię do przekazania.

Nie sposób jednak zapomnieć o początkach fotografii sportowej, kiedy najważniejsza była relacja fotoreportażowa. Dlatego też ta liczna grupa fotografów zagościła również na meczu klubu Stal Pleszew. Odbiorcom, oglądanie zawodników z tak bliskiej perspektywy w trakcie meczu pozwala uczestniczyć w ich osobistych chwilach szczęścia i słabości. Można przyjrzeć się akcjom utrwalonym okiem migawki. I choć oglądamy je tylko z perspektywy obserwatora, to najczęściej dla większości jest to jedyna możliwość przeżycia tych wyjątkowych sportowych emocji.

Nie sposób nie wspomnieć o znaczeniu przyrody i dynamiki poruszania się sportowca w jego otoczeniu – na zdjęciach. Przy sporcie nie ma miejsca na szukanie najlepszej pogody czy „idealnego światła”. Fotografowie więc wykorzystali wszystko, co przygotowała tego dnia natura.

Czy piękno sportu, tak często podkreślane we wszystkich definicjach, pokrywa się z naszymi wyobrażeniami? Zdjęcia prezentowane na wystawie z pewnością pozwolą odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Serdecznie zapraszamy do oglądania. Wystawa jest dostępna na terenie obok biblioteki.

fotografowie na wystawie fotografii sportowej Synteza Stali przed budynkiem Biblioteki Publicznej

Tomasz Zawada przemawiający w imieniu zawodników Stali Pleszew na otwarciu wystawy fotografii sportowej

fotografowie na otwarciu wystawy fotografii sportowej przed budynkiem Biblioteki Publicznej

Goście otwarcia wystawy fotografii sportowej Synteza Stali

widzowie wystawy fotografii sportowej Synteza Stali obok Biblioteki Publicznej

Tekst i foto: Biblioteka Publiczna MiG Pleszew