Ludowy zespół występujacy na scenie podczas przeglądu folkloru

Światowy Przegląd Folkloru w Pleszewie

image_print

Pleszew stał się międzynarodowym centrum folkloru. Jako jedno z 10 miast był na trasie Światowego Przeglądu Folkloru Integracje 2022. Na scenie przed Zajezdnią Kultury w Pleszewie zaprezentowali się tancerze oraz muzycy z Ekwadoru, Kolumbii, Serbii, Słowenii oraz Turcji. Nie zabrakło również polskich zespołów.

Światowy Przegląd Folkloru „Integracje 2022” to 10 scen w ośmiu wielkopolskich miastach. Jednym nich był Pleszew. W tym roku w integracjach udział bierze pięć zagranicznych zespołów. Turcję reprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Centrum Badań nad Folklorem Uniwersytetu Anadolu, z Ameryki Południowej są to tancerze z Marcani Ecuador i Campania Artistica Danza Colombia. Europę południową zaś reprezentują tym razem zespoły z Serbii i Słowenii.

Polskim reprezentantem jest Zespół pieśni i tańca AGH Krakus im. Wiesława Białowąsa, a gospodarzem i organizatorem przeglądu folkloru jest grupa wolontariuszy z poznańskiego AWF-u. Są to głównie członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Poznań”, który działa przy tej uczelni.

Integracje zawitały do Pleszewa 16 sierpnia, gdzie na dużej scenie przy Zajezdni Kultury odbyły się najpierw ludowe warsztaty dla dzieci, a później spektakularny koncert. Gorąca atmosfera przegoniła nawet burzowe chmury. Było kolorowo, folklorystycznie i międzynarodowo!

Zespół folklorystyczny występujący na scenie przy zajezdni Kultury w Pleszewie

Trzy członkinie zespołu folklorystycznego występujące na scenie

Ludowe warsztaty dla dzieci prowadzone przez członków zespołów folklorystycznych

Ludowy zespół występujacy na scenie podczas przeglądu folkloru