Zespół Tańca Ludowego ,,Cybinka" z Grodziska Wlkp. oraz Starości dożynkowi ze swoimi asystentami w czasie obrzędu dożynkowego

Podziękowali za tegoroczne plony

image_print

Kolorowo, folkowo, radośnie i tanecznie. W Rokutowie odbyły się pleszewskie dożynki miejsko-gminne. Na placu przy sali wiejskiej zgromadzili się okoliczni mieszkańcy i tradycyjnie podziękowali za tegoroczne plony.

,,Plon, niesiemy plon”. Tymi słowami, rozpoczęła się w niedzielę, 28 sierpnia, uroczystość dożynkowa w Rokutowie. Wcześniej, w Kościele Parafialnym w Grodzisku, odbyła się msza święta dziękczynna, podczas której pobłogosławiono dary. Świętowano parafialnie, czyli wspólnie z Rokutowem: Pacanowice, Zawidowice, Zawady oraz Grodzisko.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Tańca Ludowego ,,Cybinka” z Grodziska Wlkp. wraz z kapelą “Po Zagonach” z Poznania. Istnienie zespołu ma na celu pielęgnowanie tradycji ludowych i zachowanie dziedzictwa narodowego utrwalonego w postaci tańców, zwyczajów i obrzędów regionalnych. Imponujący repertuar przedstawiał zarówno tradycje ludowe z rodzimej Wielkopolski, ale również z innych regionów Polski.

Asystentami Starostów tegorocznych dożynek byli: Martyna Cierniak z Pacanowic oraz Robert Walczak z Zawidowic. Z ich rąk, wieniec dożynkowy odebrała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pleszewie Adela Grala-Kałużna wraz z Sołtysem wsi Rokutów Grzegorzem Szwedkiem. Następnie Starości dożynkowi: Joanna Niedziela z Rokutowa oraz Patryk Juszczak z Grodziska złożyli na ręce burmistrza Arkadiusza Ptaka chleb. Obiecuję, że będę go kroił i dzielił sprawiedliwie, aby dla nikogo go nie zabrakło– powiedział burmistrz i wraz ze swoimi zastępcami dzielił się chlebem z przybyłymi gośćmi.

Po tradycyjnym obrzędzie wystąpiły dzieci ze szkoły w Lenartowicach i rozbawiły widownię. Nie zabrakło również grupy tanecznej z Domu Kultury w Pleszewie. Na zakończenie- prowadząca Anna Bogacz- zaprosiła wszystkich na poczęstunek oraz zabawę taneczną, którą poprowadził DJ Wacek.