Logo Kompaktowy Pleszew oraz jubileuszowe logo z okazji obchodów 740-lecia Pleszewa.

Pleszew świętuje jubileusz

image_print

W tym roku Pleszew obchodzi jubileusz 740-lecia. Aby uczcić okrągłą rocznicę powstania miasta, przygotowano specjalne wydarzenia. Są to małe i większe imprezy organizowane przez różne jednostki i organizacje. Pierwsze odbywają się już w marcu.

Pleszew stał się miastem w 1283 roku, na podstawie dekretu wydanego przez Przemysława II – ówczesnego księcia poznańsko-kaliskiego, późniejszego króla Polski. Początkowo, było to miasto prywatne, poddane jurysdykcji kaliskiej, a pierwszym znanym z nazwiska jego właścicielem był odnotowany w 1395 r. kasztelan ksiąski Filip z Cielczy.

W tym roku Pleszew obchodzi jubileusz 740-lecia istnienia i z tej okazji świętować będzie przez cały rok. W ramach obchodów przewidziano szereg imprez – małych i większych, aby godnie uczcić okrągłą rocznicę. Nie przewidziano jednej, centralnej imprezy, aby móc w każdym miesiącu wspominać historyczną datę założenia miasta. Chcąc szczególnie podkreślić jubileusz Pleszewa – postanowiliśmy świętować cały rok, mniejszymi i większymi wydarzeniami, które organizują pleszewskie instytucje kultury oraz inne nasze organizacje – tłumaczy burmistrz MiG Pleszew, Arkadiusz Ptak.

Wśród organizowanych wydarzeń pojawiły się imprezy historyczne, związane z powstaniem miasta oraz postaciami, które zapisały się na kartach historii Pleszewa, imprezy sportowe dla miłośników biegania, pływania, tenisa i innych aktywności, koncerty, liczne konkursy oraz akcje happeningowe. Za organizację wydarzeń odpowiedzialni są samorząd i instytucje kultury Miasta i Gminy Pleszew oraz organizacje, które postanowiły włączyć się w obchody. Poniżej publikujemy roczne kalendarium obchodów 740-lecia Pleszewa z zastrzeżeniem, że może ono ulec zmianie. Z różnych przyczyn daty wydarzeń mogą ulec zmianie, dlatego szczegółów należy szukać na bieżąco w mediach społecznościowych – informuje Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego urzędu.

Roczny plakat obchodów 740-lecia miasta Pleszewa