nowe lampy ledowe przy trasie Nowa Wieś - Folusz

Nowe i ekologiczne oświetlenie uliczne

image_print

W Mieście i Gminie Pleszew systematycznie wymieniane jest oświetlenie uliczne. To priorytet obecnej kadencji samorządu. Modernizacja jest szczególnie ważna ze względu na rosnące ceny prądu.

Miasto i Gmina Pleszew inwestuje w modernizację oraz wykonanie nowego oświetlenia. W latach 2020-2022 wymienionych zostało 720 opraw na ledowe, a przy niektórych inwestycjach także słupy. Główną przyczyną są rosnące ceny prądu i konieczność wprowadzania oszczędności w dobie kryzysu. Wymianę oświetlenia realizujemy systematycznie, jednak obecnie wymiana starych opraw na ledowe jest jeszcze bardziej potrzebna z uwagi na kryzys i ogromne podwyżki cen prądu – komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak.

Wymiana jest również korzystna dla środowiska, ponieważ oprawy ledowe znacznie zmniejszają emisję CO² odprowadzanego do atmosfery. Oszczędności zwiększają się również poprzez wprowadzony system sterowania oświetleniem, który pozwala kontrolować zużycie prądu. Dzięki systemowi kontrolujemy zużycie energii elektrycznej. Dostarcza też informacji, kiedy i z jaką mocą świecić, a co za tym idzie zmniejszyć koszty konserwacji – tłumaczy Marta Borkowska z Wydziału Gospodarki Komunalnej pleszewskiego ratusza. A w dobie wszechobecnego kryzysu oszczędności są bardzo ważne. Obecnie – w ramach oszczędności – w czasie nocnym lampy będą świecić z 30% mocą. W przypadku braku sterowania – wyłączamy co drugą lampę. Niestety musimy wprowadzać oszczędności – dodaje burmistrz.

Wymiana oświetlenia była możliwa dzięki budżetowi MiG Pleszew – 215 opraw, programowi SOWA realizowanego przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu – 402 oprawy oraz zakupowi i objęciu udziału w spółce OUiD – 103. Pomocnym jest także wdrażany od 3 lat projekt Smart Pleszew, dzięki któremu możliwe było wprowadzenie pilotażowej inwestycji związanej z inteligentnym oświetleniem.

nowe lampy ledowe przy trasie Nowa Wieś - Folusz