na zdjęciu widać przedszkolaków przy ogródku ekologicznym

Nauka przez zabawę, czyli ekologia w pleszewskich przedszkolach

Kopią, sadzą, dbają, podlewają. Przedszkolaki z trzech placówek w Pleszewie pielęgnują własne ogródki, uczestniczą w warsztatach ekologicznych i korzystają z nowego sprzętu. Wszystko po to, aby wypracować sobie nawyk dbania o środowisko.

„Praktyka czyni mistrza”. Mogą się o tym przekonać maluchy z trzech pleszewskich przedszkoli (nr 1, nr 2 i nr 3), bowiem od jesieni mają możliwość własnoręcznie wykonywać prace ogrodowe przy pomocy całego niezbędnego wyposażenia. Miasto i Gmina Pleszew przy wsparciu Programu Unijnego, wdraża zadania, które mają na celu kształtowanie postaw ekologicznych i w przypadku przedszkolaków- naukę poprzez zabawę.

Placówki, w ramach projektu, wyposażone zostały w ogródki ekologiczne, w których skład wchodzą między innymi: szklarnia, zbiornik na deszczówkę, kompostownik, stół ogrodnika i betonowy warzywnik. Dla dzieci zakupione zostały fartuchy, konewki i zestawy małego ogrodnika. Dzięki nim, przedszkolaki mogą w ramach zajęć, dbać o własny ogród i pielęgnować go, tym samym ucząc się zasad ekologii, co sprawia im niemałą frajdę. Maluchy już jesienią posadziły własnoręcznie rośliny, wiosną pojawiły się kolejne. Poza praktycznymi zajęciami, dzieci biorą udział w warsztatach metodologicznych i lekcjach pokazowych, które prowadzi dla nich Kwiaciarnia Anna Korzeniewska.

na zdjęciu widać przedszkolaków i ich ogródek

przedszkolaki w trakcie sadzenia roślin w ogródku

na zdjęciu widać przedszkolaków przy ogródku ekologicznym

na zdjęciu widać przedszkolaków przy ich ogródku

na zdjęciu widać dzieci sadzące kwiaty

na zdjęciu widać dzieci z konewkami

na zdjęciu widać dzieci sadzące kwiaty

na zdjęciu widać dzieci podlewające rośliny