Trzy lata i blisko trzy miliony złotych. To bilans remontu największej szkoły podstawowej nie tylko w Pleszewie, ale i w powiecie. Właśnie zakończył się ostatni etap kompleksowej modernizacji. Jak teraz wygląda pleszewska „Trójka”?
Szkoła Podstawowa Nr 3 w Pleszewie jest wreszcie szkołą nowoczesną i komfortową. Starszy budynek, który powstał jako tzw. „szkoła tysiąclatka” (inicjatywa PZPR budowy tysiąca szkół w związku z obchodami tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 r.), dotąd nie przeszedł żadnego kompleksowego remontu. A jest to największa szkoła prowadzona przez samorząd MiG Pleszew, ale i największa podstawówka w powiecie pleszewskim. Uczy się tu ponad 700 dzieci.
Kompleksowa modernizacja budynku podzielona została na etapy. Pierwszy miał miejsce w 2020 r. i obejmował pierwsze piętro. Parter został wyremontowany rok później, a teraz zakończyła się modernizacja przyziemia, gdzie znajdują się m.in. szatnie, kuchnia, stołówka i izba pamięci szkoły. Wszystkie poziomy przeszły metamorfozę. Z ciemnych i smutnych korytarzy, gdzie znaleźć można było jeszcze fragmenty ścian pomalowanych farbą olejną, wnętrza stały się jasne, kolorowe i nowoczesne. Remont obejmował także sale lekcyjne, gdzie pojawiły się dodatkowo nowe meble i pomoce dydaktyczne, m.in. monitory interaktywne czy tablice multimedialne. Dodatkowo zadbano, by dzieci miały pracownie przedmiotowe, które sfinansowano z projektu Eko Pleszew realizowanego z dofinansowaniem unijnym oraz nową pracownię językową z dofinansowaniem środków rządowych.
Łącznie na wszystkie trzy etapy przeznaczono z miejskiej kasy niemal 3 mln zł. – To najlepiej wydane pieniądze, bo przeznaczone na edukację najmłodszych mieszkańców. Corocznie z budżetu przeznaczamy na to sporą pulę pieniędzy. Potrzeb jest ogromnie dużo, bo zarządzamy w małej gminie 6 zespołami szkół, gdzie funkcjonują podstawówki i przedszkola oraz trzema przedszkolami miejskimi. Jeszcze w tym roku rozpoczęliśmy także kompleksową wymianę oświetlenia we wszystkich placówkach na ledowe. To koszt ok. 1 mln zł – tłumaczy Izabela Świątek, odpowiedzialna w gminie za oświatę. W remoncie jest także wiejska szkoła w podpleszewskich Lenartowicach, gdzie trwa drugi etap rozbudowy placówki.