Dzień Sąsiedzki Polsko-Ukraiński

image_print

Warsztaty plastyczne, koncert, wspólny posiłek, konkursy z nagrodami i dobra zabawa. Na tym opierało się wydarzenie zorganizowane przez Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie integrujące społeczność polską i ukraińską.

Dzień przed rozpoczęciem Świąt Wielkanocnych obrządku prawosławnego, przebywający w Pleszewie obywatele Ukrainy, mieli okazję zintegrować się z mieszkańcami miasta podczas ciekawego wydarzenia. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Były warsztaty plastyczne, podczas których dekorowano worki na zakupy i malowano porcelanę, dwujęzyczne warsztaty z segregacji odpadów, a także konkursy z nagrodami przeprowadzane przez harcerzy.

Oprócz tego, uczestnicy mogli poczęstować się zupą, ciastem oraz napić kawy i herbaty. Ponadto, można było zrobić sobie zdjęcia w fotobudce, była także specjalna strefa dla maluchów, a nad przebiegiem imprezy czuwali polscy i ukraińscy wolontariusze. Dzieci otrzymały słodkie upominki, które zbierane były w bibliotece.

Gościem specjalnym był zespół The Greeners z zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie.

Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wielu organizacji i instytucji z terenu Miasta i Gminy Pleszew.

Kilkugodzinne wydarzenie zgromadziło blisko 400 osób i pozwoliło odnaleźć to, co łączy ludzi dwóch różnych nacji i po prostu miło i aktywnie spędzić sobotnie południe integrując się z naszymi sąsiadami.

Foto: Roman Kazimierz Urbaniak