na zdjęciu znajduje się zestaw klocków LEGO do programowania

Drukują w 3D, programują, nagrywają i eksperymentują

Mnóstwo nowego sprzętu, nowe możliwości rozwoju, eksperymentowanie i nowy wymiar nauki. Uczniowie szkół z terenu Miasta i Gminy Pleszew biorą udział w ministerialnym programie „Laboratoria Przyszłości”.

Inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech ma na celu stworzenie nowoczesnej szkoły, która będzie pomagać uczniom w odkrywaniu i rozwijaniu ich talentów oraz zainteresowań. Wsparcie, które otrzymują szkoły podstawowe, ma za zadanie budować wśród uczniów kompetencje przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W Mieście i Gminie Pleszew dofinansowanie do nowych narzędzi dydaktycznych otrzymało sześć szkół podstawowych: ZSP nr 1 w Pleszewie, ZSP nr 2 w Pleszewie, ZSP nr 3 w Pleszewie, ZSP w Kowalewie, ZSP w Taczanowie Drugim oraz ZSP w Lenartowicach. Łączna kwota to ponad 750 tysięcy złotych. Dzięki pozyskanym środkom, udało się zakupić liczny sprzęt. Są to między innymi aparaty cyfrowe, dyktafony, oświetlenie do realizacji nagrań, greenscreen, statywy, nagłośnienie, mikrofony, czy nawet drukarki 3D i roboty do nauki programowania. Uczniowie bardzo chętnie korzystają z zestawów klocków LEGO SPIKE PRIME oraz pakietu robotów Photon i Genibot. Dla nauczycieli przygotowano cykl szkoleń służących obsłudze drukarki 3D, programowania klocków LEGO oraz robotów edukacyjnych.

Laboratoria Przyszłości to program, dzięki któremu uczniowie mogą brać udział w ciekawych zajęciach i zdobywać nowe, bardzo potrzebne umiejętności poprzez zabawę, eksperymentowanie i wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce. Ma ich to przygotować do pracy w zawodach, które w przyszłości mają mieć kluczowe znaczenie na rynku pracy.

na zdjęciu znajdują się roboty edukacyjne oraz klocki LEGO do programowania

na zdjęciu znajduje się zestaw klocków LEGO do programowania

na zdjęciu znajduje się drukarka 3D w czasie pracy

Foto: ZSP Taczanów Drugi