Zdjęcie przedstawia budynek pokryty śnieg oraz zwisające sople lodu z dachu budynku

Bezpieczeństwo budynków w czasie zimy

image_print

Zimowa aura i intensywne opady śniegu powodują liczne interwencje Państwowej Straży Pożarnej w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa budynków. Trudne warunki pogodowe to czas, aby szczególnie zadbać o bezpieczeństwo użytkowanych nieruchomości.

Intensywne opady śniegu i długotrwała zima powodują liczne interwencje Państwowej Straży Pożarnej związane z usuwaniem skutków opadów śniegu. Obowiązek odśnieżania dachów, balkonów i usuwania nawisów lodowych oraz sopli ciąży natomiast na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych. Z tego względu Główny Inspektor Nadzoru Budowalnego wydał komunikat, w którym informuje o obowiązkach w sezonie jesienno-zimowym.

Jak czytamy w komunikacie: W takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego  – informuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Nie wolno dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i należy zapewnić właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku. Konieczne jest usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku. Przy czym ważne jest, aby tego typu prace wykonywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.