Dzielenie chleba z mieszkańcami Suchorzewa podczas dożynek wiejskich przez burmistrza MiG Pleszew.

Bawili się podczas dożynek w Gminie Pleszew

image_print

Sierpień to miesiąc żniw, ale również świętowania po zakończonej pracy. Staropolskim obyczajem mieszkańcy wsi dziękują za plony podczas dożynek. Organizują je całe wioski, sołectwa oraz parafie. Nie inaczej było w Gminie Pleszew, gdzie świętowano w wielu miejscowościach.

Dożynki to tradycyjna uroczystość, podczas której poświęcone zostają plony zebrane podczas żniw, a mieszkańcy oraz pracujący na roli świętując, proszą o dalsze powodzenie w ciężkiej pracy i owocne zbiory. Tradycją jest, że wybrani Starości Dożynkowi oraz ich asystenci na ręce władz przekazują wieniec żniwny oraz chleb z zebranych ziaren, którym dzielą się ze wszystkimi zebranymi gośćmi.

W Gminie Pleszew tradycja ta jest chętnie kultywowana przez mieszkańców wszystkich wiosek. W tym roku święta plonów – wiejskie, sołeckie czy parafialne odbyły się w Kuczkowie, Ludwinie, Suchorzewie, Zielonej Łące, Dobrej Nadziei, Lenartowicach, Grodzisku, Kowalewie, Brzeziu oraz Taczanowie Drugim. Uroczystości nierzadko uświetniły występy artystyczne i tradycyjne obrzędy dożynkowe wykonywane przez zespoły ludowe. W roli gospodarza występowali Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew oraz jego zastępcy, a także inni przedstawiciele władz samorządowych.

Dziękuję rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom za trud wkładany każdego dnia w pracę, która jest potrzebna nam wszystkim. Oby nigdy nikomu nie zabrakło chleba. – mówił podczas uroczystości Arkadiusz Ptak, Burmistrz Pleszewa. Przy okazji zapraszał wszystkich mieszkańców do udziału w Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich, które odbędą się 27 sierpnia 2023 r. na Stadionie Miejskim w Pleszewie. To dla nas, mieszkańców gminy oraz całego powiatu ogromne wyróżnienie, że zostaliśmy wybrani do organizacji Dożynek Wielkopolskich i to w roku jubileuszu Pleszewa. Zachęcam wszystkich do udziału w tym wydarzeniu – podkreślał burmistrz.

Podczas Dożynek Wielkopolskich odbędzie się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Kaliskiego Damiana Bryla, a po niej obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu ZPiT „Łany”. Przewidziano także występy artystyczne oraz koncert na placu przy OHP. Gwiazdą wieczoru będzie BAJM. Początek o godzinie 12:00 na terenie Stadionu Miejskiego w Pleszewie.