Zatańczą, zaśpiewają i pokażą tradycyjny rytuał inicjacyjny

Zaśpiewają, zatańczą, odprawią tradycyjny obrzęd i pokażą tradycyjne sianokosy. Tegoroczne Pleszewskie Dożynki Miejsko-Gminne uświetni Zespół Ludowy oraz Kapela. Widowisko już w najbliższą niedzielę w Rokutowie.

Tradycją po zakończonych żniwach jest Święto Plonów, czyli popularne dożynki. Aby tradycji stało się zadość, Miasto i Gmina Pleszew organizuje święto Plonów 28 sierpnia 2022r. w Rokutowie. Świętowanie rozpocznie się mszą świętą dziękczynną w Kościele Parafialnym w Grodzisku o godzinie 14:00. Obrzędy zaplanowane są na godzinę 15:00 na placu przy Sali Wiejskiej w Rokutowie. Uświetnią je swoją obecnością: Zespół Tańca Ludowego “Cybinka” z Grodziska Wielkopolskiego oraz Kapela “Po Zagonach”, którzy przedstawią „Wyzwolenie kośnika”.

Zespół Tańca Ludowego CYBINKA-GRODZISK powstał w 1999 roku z inicjatywy Dyrektora Centrum Kultury “Rondo” (wówczas Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury) w Grodzisku Wlkp. Waldemara Łyczykowskiego. W swoich szeregach skupia dzieci (6 – 13 lat) i młodzież (16 lat i więcej), z Grodziska Wlkp. i okolic, zafascynowanych folklorem, polskimi tradycjami i zwyczajami. Istnienie zespołu ma na celu pielęgnowanie tradycji ludowych i zachowanie dziedzictwa narodowego utrwalonego w postaci tańców, zwyczajów i obrzędów regionalnych.

Zespół współpracuje również z profesjonalną Kapelą PO ZAGONACH z Poznania. Instruktorzy uczą nie tylko tańca, ale samodzielnie tworzą choreografię do układów tanecznych. W ciągu kilkunastu lat istnienia zespół wypracował imponujący repertuar, w którym znajdują się tańce, przyśpiewki, zabawy ludowe z rodzimej Wielkopolski, tańce narodowe oraz suity taneczne z wielu innych regionów Polski.

Inscenizacja „Wyzwolenie kośnika” to pewien rytuał inicjacyjny, dotyczący młodych mężczyzn, po raz pierwszy biorących udział w sianokosach, bądź żniwach. Obrzęd, któremu byli wówczas poddawani, miał na celu nie tylko „wkupienie” ich do grona kosiarzy, ale przede wszystkim – podkreślenie wkroczenia przez nich w wiek dorosły, i w związku z tym – nabycia wszelkich związanych z tym faktem obowiązków, oraz przywilejów. Na ten swoisty spektakl składają się elementy scenek dialogowych, przyśpiewki, muzyka i taniec.

Po obrzędzie dożynkowym przewidziana jest zabawa taneczna, którą poprowadzi Dj Wacek.

Fotografia zbiorowa Kapeli Po Zagonach z Poznaniafot. Kapela “Po Zagonach”

Fotografia grupowa Zespołu Tańca Ludowego Cybinka z Grodziska Wielkopolskiegofot. Zespół Tańca Ludowego “Cybinka” Grodzisk Wlkp.

Plakat Pleszzewskich Dożynek Miejsko-Gminnych w Rokutowie