Składanie kwiatów na grobie ofiar pomordowanych przez hitlerowców w Narodowym Dniu Zwycięstwa.

W Narodowym Dniu Zwycięstwa

image_print

Przedstawiciele władz samorządowych oraz żołnierze uczcili w Pleszewie zakończenie II wojny światowej. Kwiaty złożono pod pomnikami ofiar pomordowanych przez hitlerowców.

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, który został ustanowiony w 2015 roku dla uczczenia zakończenia II wojny światowej. 8 maja 1945 r. o godz. 23.01. nastąpił końcowy akcent II wojny światowej. W kwaterze Marszałka Żukowa, w gmachu szkoły saperów w dzielnicy Karlshorst w Berlinie podpisano bezwarunkową kapitulację Wehrmachtu i innych sił III Rzeszy przed przedstawicielami trzech mocarstw sojuszniczych.

Aby uczcić ten dzień i oddać hołd poległym za naszą ojczyznę władze samorządowe Miasta i Gminy Pleszew, Starostwa Powiatowego w Pleszewie oraz żołnierze ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego koła nr 4 złożyli wiązanki kwiatów na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaliskiej. Znajdują się tam miejsca związane z II wojną światową: grób pomordowanych ofiar przez terror hitlerowski w obozie pracy w Łaszewie w latach 1942-45, grób pomordowanych ofiar przez terror hitlerowski oraz wspólny grób ofiar nalotu hitlerowskiego na Pleszew 1 września 1939 r.