Seniorzy z teleopaskami
image_print

Pierwsza grupa pleszewskich seniorów otrzymała teleopaski. Każdy został przeszkolony i już może czuć się bezpiecznie, bo opaska nie tylko uruchamia w razie potrzeby alarm SOS, ale ma inne niezbędne funkcje. Zadanie realizowane jest dzięki środkom zewnętrznym.

 

Centrum Usług Społecznych w Pleszewie rozdało teleopaski 55 osobom powyżej 60. roku życia z terenu Miasta i Gminy Pleszew. Każdy z nowych właścicieli przeszedł szkolenie z zakresu obsługi opaski i już może jej używać. – To niezwykle ważne zadanie, by chronić seniorów, zwłaszcza tych, którzy mieszkają sami. To jest natychmiastowa informacja o tym, że senior potrzebuje pomocy. Może się zdarzyć, że w przypadku zasłabnięcia, nie zdąży zadzwonić nawet do najbliższych. Wtedy uruchamia się opaska – mówi Izabela Świątek, zastępca burmistrza zajmująca się w gminie pomocą społeczną.

 

Taką opaskę senior może uruchomić sam lub alarm SOS włącza się automatycznie. Informacja natychmiast trafia do Wielkopolskiego Centrum Teleopieki i rusza pomoc. Ponadto ma ona inne niezbędne funkcje: dokonuje pomiaru pulsu, ciśnienia, natlenienia krwi (saturacji), temperatury ciała, wykrywa migotanie przedsionków, a nawet liczy kroki i odbiera połączenia.

 

Zakup w 80% dofinansowano ze środków pochodzących z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniora” na rok 2024.

 

To dopiero pierwsza tura opasek dla pleszewskich seniorów. Kolejna będzie sfinansowana w ramach Gminnego Centrum Wsparcia Seniora, które powstało przy pleszewskim CUS-ie. To z kolei środki unijne w ramach tworzenia Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Wspólnych, do której należy Pleszew.