Centrum Usług Społecznych rozpoczęło nabór na kolejną usługę świadczoną dla społeczności lokalnej. Bezpiecznik związany jest głównie z poradnictwem psychologicznym. Osoby powyżej 60 roku życia mogą natomiast skorzystać z „Generatora mocy”. Jakie jeszcze usługi prowadzi CUS?
Centrum Usług Społecznych w Pleszewie to nic innego jak przekształcony Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej działający obecnie w oparciu o nowe usługi dla każdego. Realizowane przez nich świadczenia są przeznaczone dla lokalnej społeczności niezależnie od dochodu czy sytuacji życiowej. Efektem stworzenia Centrum Usług Społecznych są obecnie cztery nowe usługi, na które właśnie trwa nabór.
Bezpiecznik
Nowa usługa o nazwie „Bezpiecznik” jest skierowana do osób w kryzysie psychicznym lub chcących o swój stan psychiczny zadbać. To indywidualne poradnictwo dla dorosłych, które jest bezpłatne. Aby skorzystać z usługi należy zgłosić się do Centrum Usług Społecznych w Pleszewie i umówić wizytę. Ilość spotkań będzie dostosowana do potrzeb uczestnika – tłumaczy Izabela Świątek, zastępca burmistrza MiG Pleszew. Trwa nabór uczestników do skorzystania z usługi.
Generator mocy
To usługa wspomagająca zdrowie i sprawność fizyczną osób starszych. Jest skierowana do osób powyżej 60 roku życia, które mają ochotę się poruszać, chcą poznać zdrowe nawyki żywieniowe, a także wzmocnić pamięć i koncentrację. W ramach usługi przewidziano zajęcia ruchowe, warsztaty zdrowego odżywiania, a także spotkania z ciekawymi osobami np. z Teresą Lipowską – informuje Dominika Frencel, dyrektor CUS. Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie Centrum Usług Społecznych po wcześniejszym umówieniu. Koszt usługi to 20 zł miesięcznie niezależnie od ilości działań wspomagających.
Fizjobalans
Kolejną usługą, która jest już świadczona jest fizjobalans. To usługa mobilnej fizjoterapii, polegająca na bezpośredniej wizycie fizjoterapeuty w domu pacjenta, który może przeprowadzić masaż, rehabilitację, terapię manualną lub inne procedury fizjoterapeutyczne. Jest przeznaczona dla osób starszych, osób z niepełnosprawnością, osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i dla osób samotnych. Koszt usługi to 30 zł za godzinę.
Centrum eMOCja
Oprócz tego, że eMOCja jest nowym miejscem na mapie Pleszewa, jest także usługą. Polega ona na wielowymiarowym wsparciu rodziców, dzieci i innych członków rodziny, w tym seniorów poprzez cykle warsztatów, dyżury specjalistów, kursy, treningi kompetencji społecznych i rodzicielskich oraz grupy wsparcia. Jest to bezpłatna usługa dedykowana szczególnie rodzinom borykającym się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, rodzinom w kryzysie, a także dzieciom i młodzieży zagrożonej kryzysami psychicznymi, czy uzależnieniami behawioralnymi. Korzystanie z usługi będzie możliwe po wcześniejszej wizycie i rozmowie z pracownikiem Centrum Usług Społecznych w celu ustalenia zakresu świadczenia.
Szczegółowe informacje na temat nowych usług można uzyskać w Centrum Usług Społecznych w Pleszewie, ul. Słowackiego 19A lub pod numerem telefonu 503 730 960 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-14:30).
Działania podejmowane są w ramach projektu „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych” nr FEWP.06.13-IZ.00-0002/23 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 -2027 Priorytet 6. Działanie 06.13 Usługi społeczne i zdrowotne.
#FunduszeUE, #FunduszeEuropejskie