remontowane miejsce pomnika ofiar nalotu na pleszewską ulicę pierwszego dnia II wojny światowej znajdującego się na cmentarzu przy ul. Kaliskiej.

Renowacja historycznych pomników

image_print

Cmentarz przy ul. Kaliskiej w Pleszewie jest miejscem pochówku mieszkańców, jak i zacnych pleszewian. Znajdują się na nim również pomniki upamiętniające m.in. ofiary wojny. Jeden z nich właśnie przechodzi renowację. Kolejne doczekają się jej wkrótce.

Rocznica wybuchu II wojny światowej to jeden z wielu dni, w których władze Pleszewa upamiętniają bohaterów poległych za ojczyznę w wyniku różnych walk, bitew, powstań i wojen. Wiele pomników poświęconych ofiarom terroru znajduje się na pleszewskich cmentarzach, m.in. przy ul. Kaliskiej. Właśnie rozpoczęła się renowacja jednego z nich, który upamiętnia pleszewian, którzy zginęli pierwszego dnia II wojny światowej.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu rozpoczęliśmy renowację pomnika związanego z datą 1 września. Upamiętnia on ofiary nalotu na ulicę Adama Mickiewicza pierwszego dnia II wojny światowej – mówi Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie, które realizuje prace. Pomnik ma być gotowy przed 85. rocznicą wybuchu wojny, gdyż jak co roku władze samorządowe składają na nim symboliczne wiązanki. W ramach tej samej inwestycji odnowiona zostanie jeszcze mogiła ofiar obozu pracy na Łaszewie.

Środki na renowację w kwocie 75,5 tysiąca złotych pochodzą z dotacji Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W 2025 roku planowane są kolejne prace na cmentarzu przy ul. Kaliskiej. Zgodnie z wynikiem inwentaryzacji Wojewody Wielkopolskiego odnowione zostaną następne groby wojenne – mówi Anna Bogacz, rzecznik pleszewskiego magistratu. Renowację przejdą: mogiła zbiorowa zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1942 oraz groby indywidualne: Józefa Krychowskiego, Wincentego Talagi i Leszka Malinowskiego.

pomnik ofiar nalotu na pleszewską ulicę pierwszego dnia II wojny światowej znajdujący się na cmentarzu przy ul. Kaliskiej.

remontowane miejsce pomnika ofiar nalotu na pleszewską ulicę pierwszego dnia II wojny światowej znajdującego się na cmentarzu przy ul. Kaliskiej.