tablica z nazwą Traktu Światowego Dnia Roweru na tlw ścieżki rowerowej przy ul. Targowej w Pleszewie

Pleszew z nowym, światowym traktem rowerowym

Pleszew otworzył nowy, międzynarodowy trakt rowerowy. Jest jednym z pierwszych w Polsce noszącym to imię. Na otwarciu zjawili się rowerzyści, grupy przedszkolaków i goście. Było kolorowo, głośno i radośnie.

W Pleszewie odbyła się akcja „Razem dla Życia i Zdrowia”. W jej ramach zaplanowano na 7 października szereg wydarzeń. Jednym z nich było otwarcie Traktu Światowego Dnia Roweru, który będzie wiódł ścieżką rowerową od ul. Sienkiewicza w Pleszewie aż do stacji kolejowej w Kowalewie. Z tego względu wydarzenie otrzymało miano „Kolej na rower” ze względu na bieg ścieżki wzdłuż torów kolei wąskotorowej.

Światowy Dzień Roweru obchodzony jest 3 czerwca. Ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2018 roku, a pomysłodawcą jest Leszek Sibilski – pochodzący z Jarocina były kolarz polskiej kadry olimpijskiej, profesor, obecnie mieszkający i wykładający w Stanach Zjednoczonych.

W ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca zorganizowano akcję dla życia i zdrowia, która propagowała ratowanie ludzkiego życia i dbanie o zdrowie. Kilkadziesiąt osób zjawiło się na ścieżce rowerowej przy ul. Targowej, aby oficjalnie otworzyć trakt. Przyjechali rowerzyści, przedszkolaki przygotowały transparenty i okrzyki promujące rower, zjawili się również seniorzy. Trakt otworzył burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak w towarzystwie Hanny Wawrowskiej – dziennikarki i inicjatorki akcji Rowerem przez Polskę, szefowej projektu Rzeczpospolita Życie Regionów.

Trakt jest jednym z pierwszych nazwanych imieniem Światowego Dnia Roweru w Polsce. Dzięki temu, rower promowany jest jako niedrogi, niezawodny i ekologiczny środek transportu.

W Mieście i Gminie Pleszew wciąż rozbudowywana jest sieć ścieżek rowerowych. Obecnie powstają kolejne, dzięki którym rowerzystom będzie łatwiej poruszać się po kompaktowym mieście.

Wydarzenie realizowane było pod hasłami ZDROWIE-EKOLOGIA-BEZPIECZEŃSTWO w ramach projektu „Budowa ścieżek rowerowych w Pleszewie”. Projekt realizowany w ramach Poddziałanie 3.3.1. Inwestycje w obszarze transportu miejskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2021.