Kompania Honorowa 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie na uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Pleszewie.

Pleszew uczcił 84. rocznicę wybuchu wojny

image_print

Jak co roku, Pleszew oddał hołd poległym w czasie II wojny światowej. Rocznicę wybuchu uczczono na Placu Powstańców Wielkopolskich. Pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 70 Pułku Piechoty w towarzystwie Kompanii Honorowej zebrali się mieszkańcy i wiele delegacji oraz pocztów sztandarowych.

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej to w Pleszewie godna i podniosła uroczystość. Każdego roku odbywa się na Placu Powstańców Wielkopolskich, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy 70 Pułku Piechoty, którzy stacjonowali w Pleszewie, a w czasie wojny obronnej wchodzili w skład macierzystej dywizji walczącej w ramach Armii „Poznań”.

Tegoroczne obchody 84. rocznicy uświetniła swoją obecnością Kompania Honorowa 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie. W przebieg uroczystości zaangażowali się również harcerze Związku Drużyn Harcerskich ZHP im. Antoniego Rymarczyka w Pleszewie. Po odśpiewaniu hymnu i wciągnięciu flagi na maszt, odczytana została gawęda harcerska, a Apel Pamięci wygłosił porucznik Cezary Stiepowikow. Kompania Honorowa oddała także salwę honorową na cześć poległych bohaterów.

Zwieńczeniem oficjalnej części było złożenie przez delegacje z jednostek samorządowych, instytucji i organizacji pozarządowych kwiatów oraz zniczy. Wyprowadzenie Kompanii Honorowej przez dowódcę poprzedziło odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.