prelegenci debaty czy peryferia mog zapewnić dobrą jakość życia?

Ogólnopolska konferencja w Pleszewie

image_print

Rewitalizacja, jakość życia, perspektywy na przyszłość. W Pleszewie dyskutowano na temat życia w małych i średnich miastach. Doświadczeniami wymienili się znamienici eksperci i praktycy tematu. Konferencja zgromadziła osoby z całej Polski.

Według badania CBOS, które przytoczył burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak, tylko 13% Polaków chciałoby mieszkać w dużym mieście. Pozostała część badanych wskazuje wieś lub właśnie małe i średnie miasta. Z tego względu, temat obszarów peryferyjnych, ich zalet, wad, sukcesów i problemów był tematem konferencji, która odbyła się na zrewitalizowanym obszarze pokolejowym. W Zajezdni Kultury w Pleszewie zebrali się naukowcy, eksperci i praktycy tematu, aby podzielić się swoim doświadczeniem, opinią i wysłuchać uwag uczestników, którzy zjechali na konferencję z całej Polski. Łącznie, goście reprezentowali 38 miast.

Wydarzenie rozpoczęło się powitaniem przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Następnie wystąpił gospodarz miejsca- burmistrz Arkadiusz Ptak, który podkreślił, że bycie małym miastem Pleszew traktuje jako atut, a nie wstyd, gdyż wszystko co jest potrzebne do życia, znajduje się w zasięgu ręki. Krótkie wystąpienie przygotował również Maciej Aulak – Dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Debaty i prelekcje wygłoszone przez prelegentów toczyły się wokół jakości życia w małych i średnich miastach i doświadczeniach rewitalizacyjnych małych miast. Wydarzenie było również częścią Forum Rozwoju Lokalnego oraz 11. sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Światowe Forum Miejskie WUF11.

Materiały z konferencji znajdują się na stronie www.pleszew.pl/materialy.