pleszewski ratusz podświetlony na biało-czerwono

Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania spowodował wybuch Powstania Wielkopolskiego. W Pleszewie z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu młodzież odtworzyła wydarzenia sprzed ponad stu lat. Ratusz symbolicznie zapłonął na biało-czerwono.

Z okazji 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie, której powstańcy patronują, odtworzyli grudniowe wydarzenia z 26 i 27 grudnia 1918 r., które miały miejsce w Poznaniu. Na dworcu kolejowym w Pleszewie, jak niegdyś w stolicy Wielkopolski, wysiadł kompozytor i polityk Ignacy Jan Paderewki, który udawał się do Warszawy, by objąć stanowisko premiera. Uczniowie odtworzyli także słynne przemówienie mistrza wygłoszone z balkonu hotelu „Bazar” ku niezadowoleniu niemieckiego okupanta. Dzień później wybuchło powstanie.

Po inscenizacji uczniowie przemaszerowali ulicami Pleszewa na Rynek pod pomnik Powstańca Wielkopolskiego, gdzie odbywała się dalsza część obchodów rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan. Tym razem uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie przygotowali krótką część artystyczną, po której wybrzmiał Apel Pamięci Powstańców Wielkopolskich. Delegacje samorządów – miejskiego i powiatowego oraz inne organizacje i instytucje oddały hołd poległym składając kwiaty i znicze pod pomnikiem.

Z okazji rocznicy Muzeum Regionalne w Pleszewie wydało specjalne pocztówki prezentujące sylwetki pleszewskich Powstańców. O godz. 16.40 w godzinę wybuchu powstania zawyły w Pleszewie syreny alarmowe. Późnym popołudniem natomiast ratusz zaświecił się na biało-czerwono włączając się tym samym w kampanię ”NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE” symbolizującą wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.

Obchody rocznicy zorganizowali: Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Muzeum Regionalne w Pleszewie, Zajezdnia Kultury w Pleszewie, Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty, Związek Drużyn ZHP w Pleszewie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Pleszewie, Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie.

delegacja gminy Pleszew i powiatu pleszewskiego składa kwiaty pod pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego a pleszewskm Rynku; przy pomniku warta honorowa, w tle ludzie

pleszewski ratusz podświetlony na biało-czerwono