Urząd Statystyczny w Poznaniu prowadzi ciągłe badania ludności. Za pośrednictwem ankieterów statystycznych i bezpośrednich wywiadów telefonicznych mogą ankietować mieszkańców wielkopolski. O co pytają?
Urząd Statystyczny w Poznaniu przez cały rok ankietuje mieszkańców i pyta o różne kwestie, by zebrać ogólne informacje o ludności danego województwa. Najczęstszą metodą badania jest wywiad telefoniczny i bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego. Ich tożsamość można sprawdzić przez stronę badania-ankietowe.stat.gov.pl. Każdy ankieter posiada legitymację służbową oraz upoważnienie do prowadzenia badań ankietowych zapisanych w Programie Badań Statystyki Publicznej na dany rok.
Badanie aktywności ekonomicznej ludności (BAEL)
W Badaniu aktywności ekonomicznej ludności Urząd Statystyczny zbiera informacje o rozmiarze i strukturze populacji osób pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo z uwzględnieniem podziału na cechy demograficzne i społeczno-ekonomiczne. To także sprawdzanie źródeł utrzymania, samooceny stanu zdrowia oraz posiadania orzeczenia o niepełnosprawności, a także faktu rejestracji w urzędzie pracy oraz uczestnictwa w edukacji formalnej i pozaformalnej.
Kondycja gospodarstw domowych (KGD)
Badanie kondycji gospodarstw domowych to zbieranie informacji na temat składu osobowego gospodarstwa domowego, ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju, sytuacji finansowej gospodarstw domowych, a także możliwości oszczędzania oraz planów zakupu dóbr trwałego użytku (użytkowanych dłuższy czas).
Badanie budżetów gospodarstw domowych (BBGD)
W badaniu budżetów gospodarstw domowych (BBGD) zbierane są informacje na temat wydatków gospodarstw domowych, spożycia ilościowego, charakterystyki gospodarstw i ich członków. Sprawdzane są także warunki mieszkaniowe, wyposażenie w przedmioty trwałego użytkowania oraz zasobność gospodarstw domowych i subiektywna ocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych.