Wnętrze Centrum eMOCja zlokalizowanego przy ul. Rynek 10 w Pleszewie, które jest częścią Centrum Usług Społecznych. Pod oknem znajdują się duże fotele oraz mały stoliczek, a nad nim oświetlenie, a także mini pufy dla dzieci w kształcie zwierząt.

Nowe miejsce otwiera się na eMOCje i problemy

image_print

Przyjazna współdzielona przestrzeń, prywatność, dyskrecja i otwartość na problemy. To cechy nowego lokalu prowadzonego przez Centrum Usług Społecznych. Lokal w kamienicy przy Rynek 10 udostępniony zostanie stowarzyszeniom, instytucjom prospołecznym i osobom indywidualnym.

Centrum eMOCja to nowa usługa społeczna oferowana przez pleszewski samorząd. To efekt przekształceń dawnego MGOPS-u w Centrum Usług Społecznych i udziału w projekcie finansowanym z UE pod nazwą „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych”. W jego ramach CUS uruchomił kilka nowych usług świadczonych dla społeczności lokalnej niezależnie od dochodu i sytuacji społecznej.

Centrum eMOCja jest usługą ogólnodostępną dla wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Pleszew, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin borykających się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, rodzin w kryzysie, dzieci i młodzieży zagrożonych kryzysami psychicznymi i uzależnieniami behawioralnymi. – Jak sama nazwa wskazuje ma rozwiązywać problemy, które niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny, a jednocześnie dawać moc do działania i wiarę w siebie – tłumaczy Izabela Świątek, zastępca burmistrza odpowiedzialna w gminie za opiekę społeczną. W ramach działań koordynatorzy projektu będą analizować problem danej osoby i kierować odpowiednie wsparcie, np. organizować pomoc psychologa, psychiatry czy mediatora. Osoby w potrzebie mogą też zgłaszać inne instytucje związane z opieką społeczną, szkoły, przedszkola czy stowarzyszenia.

W nowym lokalu przy ul. Rynek 10, w którym realizowana będzie usługa, znajdują się pomieszczenia przeznaczone dyskretnym rozmowom, spotkaniom, mediacjom. Panująca tam przyjazna atmosfera ma sprzyjać rozwiązywaniu problemów i otwieraniu się na oferowaną pomoc. – To tutaj będzie można się spotkać z terapeutą, z doradcą, przeprowadzić rodzinne mediacje, spotkać się z osobą uzależnioną, przeprowadzić warsztaty społeczne. To optymalne miejsce na bezpieczne spotkanie dziecka z rodzicem, czy dziadkami we wrażliwych sytuacjach rodzinnych, szczególnie związanych z rozwodem rodziców – tłumaczy Izabela Świątek, która zaprojektowała przestrzeń.

W nowym miejscu są trzy pomieszczenia – dedykowane pracy warsztatowej, terapeutycznej i wyciszającej. Jest specjalne miejsce dla maluchów. Całości dopełnia zaplecze kuchenne i sanitarne. Ustalaniem możliwości, zasad i terminów działalności Centrum eMOCja zajmuje się główna siedziba CUS oraz wspierająco sekretariat Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie. – Chcąc wykorzystać pomieszczenie, trzeba się zgłosić do tych instytucji i umówić termin. Pomieszczenie otwiera i zamyka pracownik – informuje Anna Bogacz, rzecznik prasowy MiG Pleszew.

Nową instytucję zaprezentowała pomysłodawczyni Izabela Świątek radnym Rady Miejskiej w Pleszewie podczas komisji. Członkowie Komisji Spraw Społecznych, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego, a także Komisji Oświaty i Kultury odbyli tam swoje posiedzenia i obejrzeli wnętrza. Centrum eMOCja to autorski pomysł samorządu Miasta i Gminy Pleszew, którego nie ma nigdzie w regionie.