trójka seniorów jadących na rowerach stacjnarych; obok dzieci na kocach oglądające film

Kino nietypowe – bo rowerowe!

image_print

Plenerowe kino to dziś nic zaskakującego. Ale jeśli, aby odpalić film, trzeba pedałować na rowerze – to już robi się bardzo ciekawie. Takie kino zafundowano seniorom i najmłodszym mieszkańcom w Pleszewie. To była wyjątkowa integracja międzypokoleniowa w duchu propagowania zdrowego stylu życia!

Plenerowe Kino Piknikowe – pod taką nazwą w pierwszy weekend września odbywała się nietypowa międzypokoleniowa integracja. Burmistrz zaprosił seniorów i najmłodszych mieszkańców gminy Pleszew do wspólnego piknikowania w Parku Miejskim i plenerowego kina. Ale, by obejrzeć filmy, trzeba było wyprodukować prąd do uruchomienia kinowego ekranu. I tak oto na stacjonarne rowery najpierw wsiedli seniorzy, dzięki czemu ich wnuki mogły obejrzeć film animowany. Młode pokolenie oczywiście zrewanżowało się, dorośli mogli zatem wieczorem obejrzeć kultową „Czekoladę” z Juliette Binoche i Johnnym Deppem w rolach głównych. We wspólne pedałowanie zaangażowali się wolontariusze, grupa spinningowa z Atlas Fitness Clubu, Pleszewska Rada Seniorów oraz uczniowie z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie.

Rowerowemu piknikowi towarzyszył konkurs na najbardziej „odjechany” rower. Swoimi pięknie udekorowanymi jednośladami przyjechało kilkadziesiąt osób – dzieci i dorosłych. Były leżaki, koce, popcorn – jak na kino przystało i inne piknikowe przekąski. Wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Pleszewie oraz harcerze przygotowali także grę terenową i inne atrakcje dla najmłodszych.

Impreza była częścią projektu realizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie pod nazwą „Letnia Szkoła Seniora” z dofinansowaniem środków programu na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.  W jego ramach we wszystkich sołectwach gminy Pleszew odbywały się w wakacje warsztaty edukacyjne aktywizujące mieszkańców oraz dwa turnusy Półkolonii Senioralnych. W październiku natomiast w Zajezdni Kultury odbędzie się Panel Senioralny dotyczący zdrowia i aktywności.