W mieście przybędzie ponad pól tys. drzew
13
06
2019

W mieście przybędzie ponad pól tys. drzew

Dodane przez Anna Bogacz 0

Podczas konferencji prasowej Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak zaprezentował mapę nasadzeń drzew na terenie Pleszewa. Łącznie ma się ich pojawić 530. Wśród nich są lipy, graby, platany, wiśnie, dęby, kasztanowce, klony i lilaki. – Był to element akcentowany przeze mnie w kampanii wyborczej i teraz przechodzę do jego realizacji – podkreśla włodarz Pleszewa.

 

Większa część z nich zostanie posadzona wraz z zakończeniem trwającego obecnie remontu drogi Pleszew-Tomaszew-Korzkwy. Będzie to 287 sztuk lip drobnolistnych o wysokości ok. 2 m. Kolejne drzewa pojawią się w następujących miejscach:

 

  • Glinki

– dąb szypułkowy – 25 szt.

 

  • Al. Wojska Polskiego (zieleniec przed Stadionem Miejskim)

– klon czerwony – 20 szt.

– buk pospolity – 15 szt.

 

  • Wierzbowa (odcinek ul. Szpitalna – ul. Kasztanowa)

– lipa drobnolistna – 20 szt.

– wiśnia japońska – 20 szt.

– klon czerwony – 20 szt.

 

  • Wierzbowa (odcinek ul. Wiśniowa – ul. Lipowa)

– wiśnia osobliwa – 5 szt.

 

  • Zielona (skwer)

– jarząb szwedzki – 5 szt.

 

  • Malinie (osiedle):

– grab pospolity  – 25 szt.

 

  • Park Miejski:

– kasztanowiec czerwony – 3 szt.

 

  • Olsztyńska

– wiśnia piłkowana – 5 szt.

– grab pospolity  – 15 szt.

 

  • Park Leśny Planty:

– lilak – 25 szt.

 

Około 40 drzew pojawi się w ścisłym centrum miasta. – Na płycie Rynku posadzimy 9 lip drobnolistnych. Między chodnikami a parkingiem od strony północnej i zachodniej zostaną posadzone kolejne drzewa. Trwa jeszcze analiza, ale najprawdopodobniej będzie to miejska odmiana platana. Zrobimy to trochę kosztem chodnika, trochę kosztem parkingu, ale co ważne liczba miejsc postojowych nie ulegnie redukcji – zapewnia Arkadiusz Ptak. Nowe drzewa zostaną rozmieszczone również na ulicach, na których obecnie trwa modernizacja kanalizacji czyli Kraszewskiego, Bojanowskiego, Tyniec i Panieńskiej. – Chcemy wyjść z betonowej pustyni i ożywić centrum miasta zielenią – argumentuje burmistrz. Jest to też ważny element dbania o czyste powietrze.

 

Część nasadzeń sfinansuje firma FAMOT Pleszew w ramach rekompensacji za wycinkę drzew na swoim terenie.

 

Kolejnym etapem nasadzeń będzie objęty teren między ulicami Kolejową i Targową. Nastąpi to jednak dopiero po zakończeniu planowanych tam inwestycji. Ponadto włodarz Pleszewa zapowiedział walkę z przydrożnymi trawami w miejskich ulicach między chodnikiem a drogą, które ograniczają widoczność i są nieestetyczne. – Chcemy poszukać alternatywy dla trawy, która szybko rośnie i trzeba ją często kosić. Być może będą to jakieś niskie krzewy. W tej sprawie będziemy musieli dojść do porozumienia z Zarządem Dróg Powiatowych i starostą – podkreśla Arkadiusz Ptak.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast