Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pleszewie czekają spore zmiany. Dzięki nowemu projektowi odmieni się nie tylko miejsce, ale również jakość świadczonych usług. Ośrodek uruchomi także kilka nowych funkcji.
W odpowiedzi na zmiany zachodzące w systemie społecznym, ośrodki pomocy społecznej systematycznie przekształcane są w Centra Usług Społecznych. Jest to idea, dzięki której ośrodki pomocy nie mają służyć już tylko osobom biedniejszym i mniej zaradnym, ale mają działać na rzecz wszystkich mieszkańców oferując szeroki wachlarz usług społecznych.
Do programu przystąpił również Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pleszewie, który dzięki dofinansowaniu projektu pn. „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych” w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 podpisał umowę i rozpoczyna działania, aby od 1 stycznia 2024 roku przekształcić się w Centrum Usług Społecznych.
Celem projektu jest zwiększenie dostępu do szerokiej i kompleksowej oferty usług społecznych, świadczonych w społeczności lokalnej. Poza Pleszewem, w projekcie bierze udział wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu 7 wielkopolskich gmin. Podpisaliśmy już umowę o dofinansowanie projektu i zaczynamy działać. To będzie zupełne „odczarowanie” pomocy społecznej, którą znamy do tej pory – tłumaczy Izabela Świątek, zastępca burmistrza MiG Pleszew.
W ramach projektu CUS w Pleszewie planuje docelowo stworzyć cztery nowe usługi świadczone w środowisku lokalnym. Wcześniej, przeprowadzona zostanie diagnoza potrzeb, zasobów i potencjałów w zakresie usług społecznych wśród mieszkańców MiG Pleszew, aby odpowiednio dostosować nowe funkcje do istniejących potrzeb. Korzystanie z pakietów usług społecznych oferowanych w CUS nie będzie się wiązać z nabyciem statusu klienta pomocy społecznej – informują przedstawiciele MGOPS w Pleszewie.