Organista, pleszewianin Jakub Pankowiak podczas Koncertu Papieskiego w Pleszewie.

Koncert Papieski zakończył cykl „Muzyka w kościelnej nawie”

image_print

Przez kilka tygodni w kościołach na terenie Miasta i Gminy Pleszew rozbrzmiewała muzyka klasyczna. Wszystko za sprawą cyklu „Muzyka w kościelnej nawie”. Zwieńczeniem całości był Koncert Papieski.

Świątynie to idealne miejsca, choćby pod względem akustyki, na organizację koncertów muzyki klasycznej. Z drugiej strony, zlokalizowane na terenie całej gminy są miejscami, do których dostęp mają wszyscy mieszkańcy, nie tylko ci, którzy mieszkają w mieście, ale również mieszkańcy wiosek. Z tego względu po raz kolejny Zajezdnia Kultury w Pleszewie z inicjatywy dr Marii Rutkowskiej, przy wsparciu władz Pleszewa zorganizowała cykl koncertów „Muzyka w kościelnej nawie”.

Koncerty muzyki klasycznej rozpoczęły się w świątyniach już we wrześniu. W pierwszej kolejności w kościołach w Grodzisku oraz w pleszewskiej farze wystąpili Paweł Kroczek oraz Maria Rutkowska. Następnie w Kuczkowie oraz w Kowalewie wystąpiły Aleksandra Lesner oraz Natalia Hyżak. Do kościoła parafialnego w Sowinie oraz w Pleszewie w parafii Najświętszego Zbawiciela przybyli z koncertem Sara Powaga oraz Krystian Klej.

Zakończeniem całego cyklu był Koncert Papieski, który jednocześnie był hołdem oddanym św. Janowi Pawłowi II – Honorowemu Obywatelowi Pleszewa. Gospodarzem ostatniego koncertu była parafia pw. Św. Floriana, a koncert odbył się w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Tam, pokaz niesamowitych umiejętności gry na organach zaprezentował pleszewianin Jakub Pankowiak – doktor sztuk muzycznych, organista. Pięknie stało się, że podczas piątej edycji cyklu koncertowego, w roku jubileuszu 740-lecia Pleszewa, w kościołach wystąpili artyści wywodzący się z naszego miasta – podkreśliła dr Maria Rutkowska, pianistka, opiekun artystyczny wydarzenia.