Styczeń to dekret Przemysła II, na mocy którego powstał Pleszew. Grudzień to najbardziej okazałe inwestycje odrodzonego samorządu. A pomiędzy nimi przegląd kilkusetletniej historii miasta. Tradycyjny pleszewski kalendarz już dostępny!
Pleszewski kalendarz ścienny wydawany przez MiG Pleszew, redagowany przez Muzeum Regionalne to już tradycja. Pierwszy powstał w 2008 r. i dziś jest prawdziwą perełką wśród tego typu wydawnictw w Polsce. Tematem przewodnim jest zawsze historia – najczęściej dotycząca MiG Pleszew, ale i całej Ziemi Pleszewskiej. – W przeszłości na kartach kalendarza publikowane były m.in. dzieje pleszewskiej motoryzacji, przedsięwzięcia rozrywkowe przedwojennego miasta, drewniane kościoły, a z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego – udział Pleszewa i pleszewian w tym zakończonym sukcesem zrywie niepodległościowym – wylicza Adam Staszak, dyrektor muzeum.
Kalendarz na 2023 r. upamiętni jubileusz 740-lecia Pleszewa. Znalazło się w nim 12 najważniejszych wydarzeń z historii naszego miasta – począwszy od dokumentu księcia poznańsko-kaliskiego Przemysława II z 1283 r. nadającego Pleszewowi prawa miejskie, na najbardziej okazałych inwestycjach odrodzonego samorządu skończywszy. Jest też o pożarze miasta, historii gminy żydowskiej czy odzyskaniu niepodległości.
Kalendarz można nabyć w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w cenie 30 zł.