Grupa archeologów eksplorowała teren Parku Miejskiego. Szukali pozostałości dawnego zamku, który opisują źródła historyczne. Pierwsze badania dały obiecujące wyniki. Niebawem rozpoczną się prace wykopaliskowe.
O tym, że na terenie Parku Miejskiego znajdował się zamek świadczy m.in. ulica Zamkowa oraz Park Miejski, który mógł kiedyś pełnić rolę ogrodów zamkowych. To tropy, które pozostają jednak zagadką dla historyków i badaczy. Z historycznych dokumentów i zapisków wynika, że pozostałości po pleszewskim zamku należałoby szukać na terenie szkoły podstawowej przy ul. Ogrodowej, dawnej rzeźni miejskiej przy Placu Kościuszki lub parku miejskiego – mówi Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Poszukiwaniem śladów zajął się zespół archeologów.
W październiku grupa archeologów pod kierunkiem dr. Grzegorza Szczurka z Uniwersytetu Kaliskiego i mgr. Marcina Krzepkowskiego z poznańskiej Fundacji Relicta przeprowadziła badania geofizyczne na terenie Parku Miejskiego w Pleszewie. Wynik okazał się obiecujący. Wyniki prospekcji georadarowej, autorstwa uznanego specjalisty, mgr. Piotra Wronieckiego badacze oceniają jako bardzo interesujące, dające nadzieję na wielki archeologiczny sukces – informuje Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa. Według badaczy lokalizacja zarejestrowanych pod ziemią fundamentów nie stoi w sprzeczności z późnośredniowiecznymi źródłami pisanymi, jednak pewność mogą dać tylko tradycyjne prace wykopaliskowe.
Kolejnym etapem badań będą więc badania sondażowe, czyli eksploracja niewielkiej części stanowiska archeologicznego. Te prace wykopaliskowe mają się odbyć jeszcze w tym roku. Bardzo możliwe, że jeśli przypuszczenia archeologów się potwierdzą i uda się znaleźć pozostałości średniowiecznego zamku, będzie można je wyeksponować przy okazji przebudowy parku. A ta planowana jest już w 2025 roku, gdyż samorząd Miasta i Gminy Pleszew pozyskał środki w kwocie ponad 3 mln złotych Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Pleszewski zamek opisuje dokument z 1467 roku, który mówi o fosie zamkowej, po przejściu której dochodziło się do bramy zakończonej wieżą a następnie do fortalicji z silnymi wrotami. Po przekroczeniu wrót wchodziło się do sieni oraz klatką schodową na piętro. Cały zamek otoczony był folwarkiem. Według historyków zamek zbudował w I połowie XV wieku ówczesny właściciel miasta – Mikołaj z Cielczy. Później zarządzała nim również Anna Pleszewska.