Na zdjęciu widać budynek burzony przez koparkę oraz budowlańców

Demolka domu kultury trwa – film

image_print

Pleszew: demolka domu kultury trwa  

Rozpoczął się drugi etap rozbiórki budynku, w którym do niedawna funkcjonował pleszewski Dom Kultury. Wygląda to spektakularnie.

Pierwszy z budynków – młodszy – zniknął z powierzchni ziemi jeszcze w ubiegłym roku. Teraz rozpoczęło się wyburzanie drugiego i potrwa kilka dni. Na ten czas zamknięto ruch na przyległych ulicach. Przedsięwzięcie przyciągnęło wielu mieszkańców, którzy rozbiórkę obserwują z sentymentem, ponieważ budynek to spora część historii miasta. Obiekt pochodzi z początków ubiegłego stulecia i gościł przez lata wielu lokatorów. Prócz ostatniego czyli domu kultury mieścił się tutaj choćby Urząd Skarbowy, ale i część urzędu miasta, mieszkania prywatne, siedziby lokalnych gazet – Gazety Pleszewskiej i Życia Pleszewa, struktury Solidarności, wiele organizacji pozarządowych, przychodnie lekarskie, a w okresie II wojny światowej schroniły się tu także Siostry Służebniczki z Najświętszym Sakramentem.

W miejsce budynków samorząd zbuduje obiekt mieszkalny z podziemnym parkingiem. Do dyspozycji będzie 21 mieszkań komunalnych. Szacunkowy koszt to ponad 11 mln z, z czego 8 to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Obecna siedziba domu kultury natomiast od dwóch lat funkcjonuje na zrewitalizowanych terenach pokolejowych w sąsiedztwie nowej biblioteki.