Śnieg, mróz, łyżwy, narty, zimowe spacery i podróże. Ferie to czas zabawy dla dzieci i młodzieży. Jednak poza rekreacją i miłym spędzaniem czasu czyhają również niebezpieczeństwa. Pleszewianie znają już na nie sposoby i potrafią reagować.
Niebezpieczeństw podczas zimowego wypoczynku może być wiele. Granica między dobrą zabawą a tragedią niekiedy może być bardzo cienka. Dowiedzieli się o tym uczniowie klas IV i V szkół podstawowych MiG Pleszew podczas kilku szkoleń przeprowadzonych na Pleszewskim Lodowisku. Nie były to zwyczajne szkolenia, ale praktyczne ćwiczenia i wizualizacje niebezpiecznych sytuacji.
Na lodowisku zebrali się przedstawiciele wszystkich służb: Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie, Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie, Pleszewskiego Centrum Medycznego i WOPR Gołuchów. Każda z grup przygotowała dla zebranych krótkie scenki i praktyczne ćwiczenia w sytuacji potencjalnych zagrożeń. Uczniowie uczyli się m.in. jak transportować osobę, która utknęła na pękającym lodzie, w jaki sposób samemu poradzić sobie, gdy załamuje się lód, jak prawidłowo udzielać pomocy i jakie mogą być skutki organizowania kuligów na drodze.
Szkolenia odbyły się dzięki uczestnictwu WOPR Gołuchów w ogólnopolskiej akcji Kruche Życie przy współpracy z samorządem MiG Pleszew, spółką Sport Pleszew i służbami mundurowymi oraz szkołami podstawowymi. Na zakończenie każdego szkolenia uczestnicy otrzymali tematyczne zakładki do książek, które mają im przypominać o bezpieczeństwie. To ważne, by wszyscy mieli świadomość zagrożeń i jak sobie w ich przypadku radzić. Warto pamiętać, by do zabawy wybierać miejsca zabezpieczane, kontrolowane i nadzorowane np. lodowisko na stadionie, a nie lekko zamarznięte pokrywy okolicznych stawów czy jezior – podkreśla Izabela Świątek, zastępczyni burmistrza MiG Pleszew.