Szkolenie mieszkańców z obrony cywilnej.

Mieszkańcy zdobywali wiedzę z zakresu obrony cywilnej i ochrony ludności

image_print

Jak reagować w sytuacjach zagrożenia, przygotować rodzinę na kryzys i skutecznie współpracować ze służbami ratowniczymi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy szkolenia z zakresu obrony cywilnej i ochrony ludności, które odbyło się w Zajezdni Kultury w Pleszewie. Bezpłatne szkolenie zorganizował samorząd.

Spotkanie poświęcone było praktycznym zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem mieszkańców w sytuacjach zagrożenia i nieprzewidzianego niebezpieczeństwa. Doświadczeni wykładowcy z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Kaliskiego omówili zasady postępowania po usłyszeniu sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych oraz przedstawili sposoby przygotowania domu i rodziny na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe.

W programie szkolenia znalazły się również zagadnienia dotyczące tworzenia zapasów niezbędnych do przetrwania, kompletowania plecaka ewakuacyjnego, zasad ewakuacji oraz właściwego zachowania podczas klęsk żywiołowych, awarii infrastruktury, w tym blackoutów, a także zagrożeń militarnych. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak korzystać z miejsc schronienia i środków ochrony indywidualnej oraz poznali podstawy udzielania pierwszej pomocy.

Istotnym elementem spotkania była także współpraca ze służbami ratowniczymi oraz organizacja pomocy sąsiedzkiej w sytuacjach kryzysowych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w szkoleniu i zaangażowanie. Wiedza zdobyta podczas takich spotkań może okazać się bezcenna w sytuacjach wymagających szybkiego i odpowiedzialnego działania – mówi Beata Bilińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Zadanie zostało dofinansowane z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026.

szkolenie mieszkańców z obrony cywilnej.

Szkolenie mieszkańców z obrony cywilnej.