Nabór na bezpłatne zajęcia lekkoatletyki – edycja 2

OGŁOSZENIE O NABORZE NA BEZPŁATNE ZAJĘCIA LEKKOATLETYKI
EDYCJA II

Miasto i Gmina Pleszew ogłasza nabór uczestników na bezpłatne zajęcia lekkoatletyki realizowane w ramach projektu nr FEWP.09.02-IZ.00-0056/25 pn. „Sportowy Pleszew”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) i współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).

Zajęcia rozpoczną się w III kw. 2026 r., a zakończą w IV kw. 2026 r. i skierowane są do uczniów szkół podstawowych Miasta i Gminy Pleszew (Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie, Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie, Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie, Zespół Szkół Publicznych w Kowalewie, Zespół Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim, Zespół Szkół Publicznych w Lenartowicach).

Zajęcia będą realizowane w 3 sekcjach: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII.

Zajęcia lekkoatletyki obejmować będą biegi, skoki oraz formy ogólnorozwojowe (zabawy biegowe i wyścigi, tory przeszkód, ćwiczenia koordynacyjne, elementy gimnastyki i gier ruchowych).

Planuję się utworzenie 8 grup ok. 8-10-osobowych. Każda grupa będzie realizować 40 godzin zajęć z częstotliwością 2 razy w tygodniu.

Planowane miejsce zajęć: Pleszew.

Formularz rekrutacyjny, oświadczenie uczestnika projektu dotyczące uczestnictwa w projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) oraz informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych – IZ FEW (3 dokumenty) należy złożyć w terminie 01.06.2026r. – 15.07.2026 r. w Biurze Projektu (Urząd Miasta i Gminy Pleszew, ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew, pokój 110, nr telefonu 62 74 28 343, adres e-mail: rg@pleszew.pl).Formularz rekrutacyjny – Pobierz [doc; 189 KB]

Oświadczenie o uczestnictwie w projektach – Pobierz [doc; 75 KB]

Klauzula informacyjna RODO – Pobierz [doc; 180 KB]




Pleszewianie wytrenowali podium na rowerach

Zakończył się trening w rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Pleszewianie dojechali podczas niego na trzecim miejscu w krajowym rankingu przemierzając łącznie blisko 60 tysięcy kilometrów. To idealny sprawdzian przed rywalizacją rozpoczynającą się w czerwcu.

Pleszew walczy o puchar Rowerowej Stolicy Polski i jak się okazuje, jest na dobrej drodze do sukcesu. Zakończył się bowiem trening w aplikacji Aktywne Miasta, w którym nasza gmina uplasowała się na 3. miejscu na 177 gmin z całego kraju. Przez ostatnie dwa miesiące niemal 120 mieszkańców aktywnie uczestniczyło w przygotowaniach do czerwcowej rywalizacji, pokonując na rowerach łącznie blisko 60 tysięcy kilometrów.

To wynik, który pokazuje, że w Pleszewie nie brakuje miłośników dwóch kółek i osób gotowych wspólnie walczyć o jak najlepszy rezultat dla gminy. Najlepszy indywidualny wynik podczas treningu osiągnął Dominik Włodarczyk, który przejechał ponad 4574 km. Tuż za nim znaleźli się Adrian Galbierski – 4416 km oraz Tomasz Pankowiak – blisko 4 tysiące kilometrów. W czołówce znaleźli się również Sebastian Wawrzyniak oraz Piotr Garcon. Duże zaangażowanie pokazały także grupy rowerowe. Najwięcej kilometrów spośród zespołów wykręciła grupa Patrik BIKE Team, która osiągnęła imponujący wynik ponad 12 tysięcy kilometrów.

Trening był jedynie przedsmakiem właściwej rywalizacji, która rozpocznie się już 1 czerwca. Organizatorzy zachęcają wszystkich mieszkańców do dołączenia do zabawy. Wystarczy pobrać aplikację Aktywne Miasta, wybrać rywalizację „Rowerowa Stolica Polski 2026”, zapisać się do gminy Pleszew, wybrać grupę i rejestrować każdy przejazd rowerowy. Warto zachęcić przyjaciół, rodzinę, bo nie o wyniki chodzi, a o dobrą zabawę i aktywne spędzanie czasu – mówi Jagoda Zydorek, koordynator RSP w gminie Pleszew.

Na uczestników czekają nie tylko sportowe emocje i wspólna zabawa, ale także nagrody dla najlepszych rowerzystek i rowerzystów, szkół, uczniów oraz najbardziej aktywnych grup. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna edycja może być dla Pleszewa wyjątkowo udana.

grafika reklamująca ryealizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski trwającej od 1 do 30 czerwca.




Raport dotyczący chorób zakaźnych zwierząt na terenie województwa wielkopolskiego

RAPORT NR 20/2026

DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z WYSTĄPIENIEM CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO ZA OKRES OD 15.05.2026 DO 22.05.2026 (według stanu na godz. 14:00 dnia 22.05.2026 r.)

Pobierz plik [pdf]




Ogrodowa 1 w trakcie wielkiej metamorfozy

Kamienica przy ul. Ogrodowej przechodzi generalny remont. Budynek który nie nadawał się już do zamieszkania znów będzie oddany do użytku, jednak wymaga wielu prac. Po około roku będzie mogło zamieszkać w nim trzynaście rodzin. Koszty remontu w większości pokrywa dofinansowanie.

Historyczny budynek pełniący niegdyś funkcję mykwy, czyli żydowskiej łaźni rytualnej w końcu w remoncie. Po długich staraniach o środki zewnętrzne i kilku nieudanych przetargach, udało się wyłonić wykonawcę i rozpocząć wielką modernizację. Kamienica przy ul. Ogrodowej bowiem nie nadawała się już do zamieszkania i wymaga ogromnego nakładu prac. Wnętrza zostaną całkowicie przebudowane, by ostatecznie powstało tu 13 mieszkań komunalnych. Remont potrwa jeszcze dobry rok, bo sporo jest do zrobienia – informuje Arkadiusz Ptak, Burmistrz Pleszewa.

Budynek czeka sporo prac, bo do wykonania są m.in. wymiany wszystkich instalacji, roboty fundamentowe, murarskie, wymiana stropu, remont dachu oraz elewacja. Wewnątrz przebudowane będą schody, wykonane posadzki i tynki ścian i sufitów oraz stolarka okienna i drzwiowa. Dodatkowo wykonawca zorganizuje tereny zielone, wykona wiatę ze skrytkami lokatorskimi oraz boks śmietnikowy. Mieszkania będą wykonane w standardzie „pod klucz”.

Do użytku oddamy 13 lokali mieszkalnych wykonanych „pod klucz”, co oznacza, że będą one wyposażone m.in. w kuchenki elektryczne, zlewozmywaki, grzejniki, czujniki tlenku węgla oraz w pełni wyposażone łazienki – opowiada Andrzej Jędruszek, zastępca burmistrza MiG Pleszew. Mieszkania zasilą miejski zasób mieszkań na wynajem i będą przyznawane zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej dotyczącą przyznawania mieszkań z zasobu gminy. Na remont samorząd pozyskał dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Całkowita wartość inwestycji to 3 mln zł.

budynek remontowanej kamienicy z zewnątrz.

Wnętrze remontowanej dawnej kamienicy.

Wnętrze remontowanej dawnej kamienicy z widokiem na klatkę schodową.




Ogłoszenie o naborze uzupełniającym na bezpłatne zajęcia – preorientacja zawodowa – w ramach projektu „Rozwój edukacji i kształcenia w MiG Pleszew”

Zestawienie logotypów FE, RP, UE i HERBU Samorządu Województwa Wielkopolskiego

OGŁOSZENIE O NABORZE UZUPEŁNIAJĄCYM NA BEZPŁATNE ZAJĘCIA
W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH – EDYCJA 2026 

Miasto i Gmina Pleszew ogłasza nabór uczestników na bezpłatne zajęcia w szkołach i przedszkolach w Mieście i Gminie Pleszew, realizowanych w ramach projektu nr FEWP.06.08-IZ.00-0015/24 pn. „Rozwój edukacji i kształcenia w Mieście i Gminie Pleszew”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) i współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).

Oferowana jest następująca tematyka zajęć w naborze uzupełniającym:

  • PREORIENTACJA ZAWODOWA UCZNIÓW KLAS VIII.

Formularz rekrutacyjny należy złożyć w terminie do 28 maja 2026 r. w szkołach, przedszkolach lub w Biurze Projektu (Urząd Miasta i Gminy Pleszew, ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew, pokój 110, nr telefonu 62 74 28 341, adres e-mail: rg@pleszew.pl).Formularz rekrutacyjny – Pobierz [doc; 193 kB]

Zgoda na wykorzystanie wizerunku – Pobierz [doc; 147 kB]

Klauzula informacyjna RODO – Pobierz [doc; 175 kB]

Oświadczenie o uczestnictwie w projektach EFS+ – Pobierz [docx; 76 kB]




XXVII sesja IX kadencji Rady Miejskiej w Pleszewie w dniu 21 maja 2026 r.




Sprawdź, jak znaleźć urządzenie ratujące życie

Zatrzymanie akcji serca. Konieczna pomoc i natychmiastowa reanimacja. Mało kto wie, że w takiej sytuacji może skorzystać z urządzenia, które większość zrobi za niego. Czym są defibrylatory AED? W jaki sposób pomagają? Ile ich jest na terenie Miasta i Gminy Pleszew i w jaki sposób szybko je znaleźć?

Przenośne defibrylatory AED to automatyczne urządzenia służące do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Analizuje rytm serca poszkodowanego i – jeśli jest to konieczne – wydaje polecenie wykonania defibrylacji, czyli impulsu elektrycznego przywracającego prawidłową pracę serca. AED zostało zaprojektowane tak, aby mogły z niego korzystać również osoby bez wykształcenia medycznego, dzięki prostym komunikatom głosowym i wizualnym. Urządzenia te znajdują się coraz częściej w miejscach publicznych, takich jak szkoły, urzędy, galerie handlowe czy dworce. Również na terenie Miasta i Gminy Pleszew, gdzie ich liczba jest już pokaźna, a rośnie każdego roku dzięki akcji „Razem dla życia”.

Łącznie na terenie Miasta i Gminy Pleszew znajduje się 27 defibrylatorów AED, w tym 15 w samym mieście. To pokaźna liczba, dzięki której zagospodarowany jest praktycznie każdy obszar gminy, żeby w razie potrzeby urządzenie szybko przynieść na miejsce akcji – informuje Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego magistratu. Gmina w urządzenia była doposażana w ostatnich latach przez firmę DMG MORI w ramach akcji „Razem dla życia”. Czy jednak każdy wie, gdzie one się znajdują i jak szybko je znaleźć?

Odnalezieniu defibrylatora pomaga mapa, na której znajdują się dokładne adresy każdego z 27 AED znajdujących się na terenie gminy. Ważnym narzędziem jednak może okazać się posiadana przez prawie każdego użytkownika smartfona aplikacja Yanosik. Choć kojarzy się głównie z komunikatami dla kierowców, po wpisaniu w jej wyszukiwarkę hasła „AED”, otrzymamy informację o najbliższych defibrylatorach w okolicy. Aplikacja również poinstruuje, jak do urządzenia dotrzeć. A samo użycie nie powinno sprawić większych problemów, gdyż defibrylator jest skonstruowany tak, aby nie wyrządził krzywdy osobie poszkodowanej i by udzielający pomocy mógł to zrobić z łatwością. Warto zapisać sobie mapę, by pamiętać o lokalizacjach, a w razie potrzeby skorzystać z aplikacji. W ratowaniu życia bowiem liczy się każda sekunda.

Punkty AED w Mieście i Gminie Pleszew

  1. Park Wodny „Planty”, ul. Sportowa 4
  2. DMG MORI, ul. Fabryczna 7
  3. Dom Pomocy Społecznej, Plac Wolności Jana Pawła II 5
  4. OSP Pleszew, ul. Ogrodowa 13
  5. PSP Pleszew, ul. Słowackiego 19
  6. Urząd Skarbowy w Pleszewie, ul. Bogusza 6
  7. Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, ul. Rynek 1
  8. PCM w Pleszewie, ul. Poznańska 125a
  9. ZSP w Taczanowie Drugim, Taczanów Drugi 32c
  10. ZSP w Lenartowicach, Lenartowice 59
  11. Przedszkole w Marszewie, Marszew 3b
  12. Szkoła Podstawowa w Kuczkowie, ul. Parkowa 11
  13. Publiczne Przedszkole w Brzeziu, ul. Stawiszyńska 3
  14. ZSP nr 3 w Pleszewie, ul. B. Krzywoustego 4
  15. Przedsiębiorstwo Komunalne, ul. Kaliska 153a
  16. Sala Wiejska w Bronowie, Bronów 40b
  17. Sala Wiejska w Rokutowie, Rokutów 13a
  18. Sala Wiejska w Grodzisku, Grodzisko 6a
  19. Gaspol Pleszew, ul. Komunalnych 1
  20. Sąd Rejonowy w Pleszewie, ul. Malińska 21
  21. Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych, ul. Poznańska 36
  22. Zespół Szkół Technicznych, ul. Zielona 3
  23. Blok mieszkalny w Bógwidzach, Bógwidze 14
  24. OSP Kowalew, ul. Fabryczna 4
  25. Publiczne Przedszkole w Dobrej Nadziei, ul. Ostrowska 40
  26. Sala wiejska w Sowinie Błotnej, Sowina Błotna 30A
  27. Biblioteka Publiczna MiG Pleszew, ul. Kolejowa 1

zdjęcie ekranu smartfona prezentujący listę najbliższych urządzeń AED w Pleszewie.

mapa punktów, gdzie znajdują się defibrylatory AED w Mieście i Gminie Pleszew.




Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO
z dnia 20 maja 2026 r.
w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i pleszewskiego

Pobierz plik [pdf; 1 MB]




Ruszyło badanie zainteresowania nowymi mieszkaniami

Można już wziąć udział w ankiecie badającej zapotrzebowanie na mieszkania z kredytem w czynszu budowane w Pleszewie przez SIM. Badanie pomoże Radzie Miejskiej w Pleszewie określić zasady naboru i warunki przyznawania mieszkań oraz zdecydować o ostatecznej ich liczbie i wielkości.

Do wypełnienia ankiety dotyczącej preferencji mieszkaniowych została stworzona specjalna strona internetowa. Ma ona pomóc burmistrzowi i Radzie Miejskiej w decyzji dotyczącej liczby i charakterystyki mieszkań i na tej podstawie określenia zasad naboru i przyznawania lokali przyszłym najemcom. To nie jest oficjalny nabór przyszłych najemców. Ankieta ma nam pomóc zbadać zainteresowanie, by dostosować ofertę mieszkaniową do potrzeb mieszkańców – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

Ankietę można wypełnić na stronie www.sim.pleszew.pl . To krótkie 10-15-minutowe badanie potrzebne do oceny zainteresowania. Mogą ją wypełnić osoby pełnoletnie, nieposiadające nieruchomości, spełniające widełki dochodowe wynikające z ustawy o SIM. Ta dostępna jest TUTAJ. Po przeanalizowaniu ankiet Rada Miejska w Pleszewie przygotuje kryteria naboru w formie uchwały. Nabór wniosków na konkretne mieszkania rozpocznie się po przyjęciu uchwały Rady Miejskiej.

Inwestycja Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN-Wielkopolska”, której członkiem jest Miasto i Gmina Pleszew, przeznaczona jest dla osób i rodzin, które nie mają własnego mieszkania ani możliwości jego zakupu z powodu braku zdolności kredytowej. W Pleszewie będą to dwa budynki mieszkalne, które powstaną przy ul. L. Bociańskiego (w sąsiedztwie ul. 70 Pułku Piechoty). Budowa obejmie od 54 do 60 mieszkań, głównie 2- i 3-pokojowych o powierzchni około 60 m². Rozpoczęcie budowy planowane jest pod koniec 2026 roku, a zakończenie szacuje się na końcówkę 2028 roku.

Wizualizacja terenu widziana z drona z zaznaczeniem miejsca na budowę bloków oraz kolejnych nieruchomości.

wizualizacja mieszkań planowanych do budowy w ramach udziału Pleszewa w SIM.




Nowe interaktywne zebry w mieście

Zestawienie logotypów FE, RP, UE i HERBU Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Dwie najbardziej ruchliwe ulice w mieście wzbogaciły się w nowoczesne przejścia dla pieszych. Interaktywne zebry powstały tam, gdzie przejścia już były, jednak teraz są bardziej widoczne i jeszcze dobitniej ostrzegają kierowców o zbliżających się przechodniach. To kolejne zadanie zrealizowane w ramach projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności w Mieście i Gminie Pleszew”.

Zakończyła się budowa smart przejść dla pieszych na ulicy Kaliskiej i Poznańskiej w Pleszewie. Interaktywne zebry powstały w miejscach, gdzie notowano największy ruch zarówno pieszych, jak i samochodów. Inwestycje w bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców to zawsze dobrze wydane pieniądze. Interaktywne przejścia dla pieszych to jedna z takich inwestycji ukończonych w ostatnim czasie w mieście. Nie da się jej nie zauważyć i z pewnością poprawia bezpieczeństwo – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

Przejścia: na wysokości dawnej poczty przy ul. Poznańskiej oraz przed cmentarzem przy ul. Kaliskiej są teraz dobrze widoczne ze względu na biało-czerwone barwy i system oświetlenia, który informuje kierowców o zbliżającym się pieszym. Nawierzchnia dojazdu do zebry z każdej ze stron jest antypoślizgowa w kolorze czerwonym, co gwarantuje szybsze zatrzymanie auta i zapobiega wpadaniu w poślizg, szczególnie na mokrej nawierzchni.

Interaktywne przejścia dla pieszych to jeden z elementów realizowanego przez samorząd projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności w Mieście i Gminie Pleszew”. Projekt ma dofinansowanie unijne w ramach ZIT z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Całkowita wartość to ponad 8 mln zł, natomiast wysokość wkładu Funduszy Europejskich sięga blisko 6 mln zł. W ramach projektu powstają też nowe drogi rowerowe, wiaty przystankowe oraz informacyjne tablice przystankowe.

Szczegółowy opis projektu TUTAJ.

Interaktywne przejście dla pieszych przy ul. Kaliskiej w Pleszewie.

Interaktywne przejście dla pieszych przy ul. Poznańskiej w Pleszewie.




Modernizacja budynku mieszkalnego – wielorodzinnego na ul. Ogrodowej nr 1 w Pleszewie

Logotyp dofinansowania ze środków krajowych - flaga i godło Polski

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
FUNDUSZ DOPŁAT Z BANKU GOSPODARSTWA KRAJOWEGO”

Modernizacja budynku mieszkalnego – wielorodzinnego na ul. Ogrodowej nr 1 w Pleszewie”

Adres przedsięwzięcia: Pleszew ul. Ogrodowa 1,
Dofinansowanie: 2.453.828,32 zł,
Całkowita wartość: 3.067.285,41 zł,
Data podpisania umowy: 15 lipca 2024r.,

Opis zadania: modernizacja i remont 13 lokali mieszkalnych




Noc Muzeów na cześć pleszewskich gospodyń

Koła Gospodyń Wiejskich Ziemi Pleszewskiej były tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów. Muzeum Regionalne w Pleszewie zgromadziło eksponaty i mnóstwo historycznych informacji z życia podpleszewskich wiosek i tych, które o nie dbają i promują na zewnątrz. Ciekawe wydarzenie uświetnił koncert ludowy.

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym upłynęła w klimacie ludowym i polskiej wsi, bo głównym tematem były Koła Gospodyń Wiejskich Ziemi Pleszewskiej. Podczas wieczornego wydarzenia otwarta została nowa wystawa prezentująca działalność 22 kół z terenu Miasta i Gminy Pleszew. Nasze panie z Kół Gospodyń Wiejskich mają ogromny wkład w życie gminy i w organizację wielu wydarzeń. Ich zaangażowanie widoczne jest nie tylko w miejscowościach, w których działają, ale w całym regionie, a nawet województwie i kraju – podkreśla Adam Staszak, dyrektor muzeum. Słowa podziękowania za współpracę złożył na ręce Bożeny Grabowskiej, prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie, która stoi na czele wszystkich pań z KGW.

Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz kulinariów w wykonaniu niezawodnych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu MiG Pleszew. O niesamowitą atmosferę zadbał natomiast grając zarówno przyśpiewki ludowe z Wielkopolski, ale także z Rzeszowszczyzny czy Nowosądecczyzny zespół folklorystyczny. Z koncertem „Na ludową nutę” wystąpili: Karolina Knobel (skrzypce), Adam Knobel (klarnet, dudy wielkopolskie), Hubert Stepka (trąbka) oraz Piotr Strugała (akordeon, kozioł weselny).

Wystawę dotyczącą działalności KGW można oglądać w godzinach otwarcia muzeum. Prezentuje ona zarówno ciekawe fakty sprzed lat, wspomnienia z wydarzeń uświetnianych przez gospodynie oraz eksponaty, które dawniej służyły w pracy na polskiej wsi.