Finał inwestycji wodociągowej na horyzoncie

Nowa przepompownia już pompuje wodę do miasta i okolicznych miejscowości. Prace przy budowie nowoczesnej Centralnej Stacji Wodociągowej w Pleszewie dobiegają końca. Gotowy jest już budynek, pomieszczenia warsztatowe, a pompy właśnie pomyślnie kończą „okres próbny”. Finalne oddanie do użytku już wkrótce.

– To serce całej Centralnej Stacji Wodociągowej, której budowa powoli zmierza do końca – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa o nowoczesnej pompowni, która już od kilku tygodni z powodzeniem pompuje wodę do miasta i okolicznych miejscowości. Aby dojść do tego etapu potrzeba było wielu prac i skomplikowanej procedury przełączania starej pompowni na nową. Odbywało się to etapami, aby było jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Pomyślne testy pozwolą nam już wkrótce całkowicie zdemontować stare urządzenia i w pełni funkcjonować na nowej stacji – informuje Grzegorz Knappe, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Pompownia ma najnowocześniejsze technologie, które pozwolą zaoszczędzić do 30% energii. Dodatkowym ważnym elementem jest zamontowana lampa UV dezynfekująca przepływającą wodę promieniami ultrafioletowymi. Woda jest oczyszczana bez użycia chloru i innych środków chemicznych. Lampa UV oznacza lepszą jakość wody, bo zastąpi w większości lub nawet wyeliminuje całkowicie jej chlorowanie.

Inwestycja przy ul. Kaliskiej to zupełnie nowa siedziba „Wodociągów”, stacja z pompownią i urządzeniami technicznymi oraz budynek warsztatowo-magazynowy. To inwestycja w nowoczesne systemy i instalacje, które zapewnią stabilne dostawy wody dla całej gminy, podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo w kontekście sytuacji kryzysowych i obrony cywilnej. To ogromny projekt, który realizowany jest z myślą o długofalowym rozwoju infrastruktury komunalnej, by sprostać potrzebom mieszkańców przez kolejne dekady. To inwestycja dla pokoleń – komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak. Oddanie do użytku już wkrótce.

Nowoczesna stacja pomp w Centralnej Stacji Wodociągowej w Pleszewie.




Małe miasto – wielka Olimpiada

Ponad 1500 osób – młodszych i starszych – przez 4 dni rywalizowało w Pleszewie w ramach Olimpiady Sportowej PPL 2026. Zmagania rozpoczęły przedszkolaki, by przechodząc przez seniorów i uczniów podstawówek, zakończyć na dorosłych w kategorii OPEN. To było prawdziwe święto aktywności i zdrowej rywalizacji.

Pleszewianie każdego roku pokazują, że rywalizacja w Olimpiadzie jest dla nich świetną formą aktywnego spędzania czasu, jak i integracji i dobrej zabawy w aktywny sposób. W święto sportu zaangażowani są mieszkańcy i przyjaciele w każdym wieku, bo swoją kategorię mają zarówno przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, młodzież, jak również osoby dorosłe i Seniorzy. Każdy w innych konkurencjach, w innym miejscu, ale w jednym celu – po aktywność, zdrowie i dobrą zabawę, no a przy okazji po cenne nagrody.

Tegoroczne zmagania rozpoczęły przedszkolaki, które całymi grupami zjawiły się w hali sportowej i przystąpiły do ciekawych konkurencji, jak: rzut butem, wyścigi gąsienic, czy sadzenie ziemniaków. W tej kategorii wszyscy byli zwycięzcami otrzymując vouchery na 200 zł oraz medale i dyplomy. Kolejnego dnia na linii startu pojawili się Seniorzy, którzy rzucali do celu woreczkami, lotkami do tarczy, wbijali kijem hokejowym krążki do bramki, a także odbijali piłeczki ping-pongowe oraz piłkę siatkową. I tutaj już zwyciężyły trzy najlepsze drużyny odbierając czeki na kwoty: 600, 800 i 1000 zł.

W piątek na boiskach stadionu miejskiego królowali uczniowie z klas I-III oraz IV-VI szkół podstawowych MiG Pleszew. Siedem 15-osobowych zespołów w każdej z kategorii stoczyło wyrównaną walkę o cenne punkty i nagrody. Zwyciężyli najlepsi, choć różnice punktowe były niewielkie, a wola walki ogromna. Młodzi Pleszewianie wykonywali konkurencje, takie jak: EDUBALL, hula hop, skoki z miejsca, wyścigi z woreczkami, bieg w workach, czy wyścig piłek w rzędach.

Kulminacyjnym dniem była sobota, która stała się areną zmagań dla drużyn młodzieżowych oraz osób dorosłych w kategorii OPEN. Tu na linii startu pojawiło się 29 ekip stając do walki w biegu, pływaniu, strzelaniu, darcie, bowlingu, serwie siatkarskim, bosselu i przeciąganiu wozu strażackiego. Konkurencje odbywały się na stadionie miejskim, w parku wodnym, w kręgielni oraz na strzelnicy Bractwa Kurkowego dzięki pomocy partnerów wydarzenia. Po podliczeniu punktów nagrodzono trzy najlepsze drużyny w kategorii OPEN i trzy w młodzieżowej.

Nie zabrakło specjalnych wyróżnień. Złoty mikrofon i ogromne podziękowania odebrał Mieczysław Szczepaniak – wieloletni prowadzący olimpiadę, który każdego roku zarażał dobrym humorem, pokrzepiał słowem i był twarzą tego wydarzenia. Nagrody otrzymali także najstarsi uczestnicy zmagań oraz drużyny z najciekawszymi nazwami. Jamro Power – za cały 5-letni cykl nazewnictwa w oparciu o nazwiska członków i drużyny: Bestie z Budżetówki, Mistrzynie Kanapy oraz Polot i Finezja za największą kreatywność. W tym roku dodatkową konkurencją była zbiórka elektrośmieci, którą wygrała drużyna Forever Young oddając ponad 800 kg odpadów.




Raport dotyczący chorób zakaźnych zwierząt na terenie województwa wielkopolskiego

RAPORT NR 23/2026

DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z WYSTĄPIENIEM CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO ZA OKRES OD 05.06.2026 DO 12.06.2026 (według stanu na godz. 14:00 dnia 12.06.2026 r.)

Pobierz plik [pdf; 1MB]




Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 42 – burze

Nazwa biura: IMGW-PIB Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu
Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze/ 1
Obszar: województwo wielkopolskie powiat pleszewski
Ważność: od godz. 13:00 dnia 09.06.2026 do godz. 20:00 dnia 09.06.2026
Przebieg: Miejscami wystąpią burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm. Lokalnie w czasie burz i przelotnych opadów deszczu porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 70%

Do pobrania:

Pełna treść komunikatu [pdf; 279 KB]




Pleszewskie innowacje znów nagrodzone

Konkurs Innowacyjny Samorząd organizowany przez Polską Agencję Prasową znów zakończył się sukcesem dla gminy Pleszew. Tym razem samorząd został wyróżniony za realizację Zielonej Klasy przy „Trójce”. Edukacja, która wychodzi poza mury to kolejna nagrodzona innowacja w mieście. Wyróżnienie odebrała Izabela Świątek, zastępczyni burmistrza.

Pleszewski Samorząd pojawił się na gali konkursu „Innowacyjny Samorząd 2026” organizowanego przez Polską Agencję Prasową, by odebrać zasłużone wyróżnienie. To kolejna nagroda po zeszłorocznej wygranej. Tym razem kapituła konkursu doceniła spośród kilkudziesięciu zgłoszeń pleszewski projekt „Zielona Klasa – edukacja, która wykracza poza mury” w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Nagrodę podczas gali konkursowej odebrała zastępczyni burmistrza – Izabela Świątek, pomysłodawczyni przedsięwzięcia. To sukces edukacji połączonej z ekologią i środowiskiem. Cieszę się, że kapituła doceniła Zieloną Klasę, bo to miejsce pozwala uczniom uczyć się i doświadczać jednocześnie. To rozwój na wielu płaszczyznach – mówi Izabela Świątek.

Pleszewski samorząd odbiera nagrody w prestiżowym konkursie od kilku lat. Wcześniej wyróżnienia i czołowe miejsca zdobyły m.in. projekty: „Powietrze do remontu”, akcja edukacyjno-profilaktyczna „Razem dla życia”, „Pierwsze w Polsce miasto 15-minutowe”, czy „Edukacja-Innowacja”. Podejmowane działania na rzecz mieszkańców doceniane są więc regularnie przez kapitułę i podawane za przykład dobrze zrealizowanych innowacji wpływających pozytywnie na jakość życia. To właśnie wyróżnia nagrodzoną w tym roku Zieloną Klasę.

„Zielona klasa” to jedyna w okolicy i unikatowa na skalę kraju innowacyjna przestrzeń edukacyjna łącząca funkcje dydaktyczne, rekreacyjne i ekologiczne. To zadaszona przestrzeń zlokalizowana przy największej szkole podstawowej w mieście, wyposażona w wiele elementów edukacyjnych, gdzie można prowadzić zajęcia lekcyjne z różnych przedmiotów i w oparciu o różne potrzeby uczniów i nauczycieli. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i wyposażeniu miejsce spełnia wiele funkcji, a co najważniejsze jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, które integruje rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny uczniów.

Zielona klasa przy szkole podstawowej połączona z zielenią.

Zastępczyni burmistrza odbierająca statuetkę podczas gali konkursowej na scenie.
Fot. Stach Leszczyński




Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Bałtyckiej i ulicy Wrzesińskiej w Pleszewie – etap I

OGŁOSZENIE

o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Bałtyckiej i ulicy Wrzesińskiej w Pleszewie – etap I

Na podstawie art. 17 pkt 9 i 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2026 r. poz. 538), w związku z art. 67 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1688) oraz art. 39 w związku z art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2026 r. poz. 670)

zawiadamiam

o wyłożeniu do publicznego wglądu oraz o możliwości zapoznania się z niezbędną dokumentacją projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Bałtyckiej i ulicy Wrzesińskiej w Pleszewie – etap I wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, w dniach od 17.06.2026 r. do 09.07.2026 r., w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew, w godzinach urzędowania, pokój nr 304, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie pod adresem https://bip.pleszew.pl/ oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie https://pleszew.pl.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami wraz z prognozą oddziaływania na środowisko odbędzie się w dniu 01.07.2026 r. o godz. 13:00 w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew, pokój nr 101.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uwagi do projektu planu miejscowego może wnieść każdy, kto kwestionuje ustalenia w nim przyjęte.

Uwagi należy składać na piśmie do Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew w formie papierowej lub elektronicznej:
– osobiście w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie,
– korespondencyjnie na adres: Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew,
– za pomocą poczty elektronicznej na adres: sekretariat@pleszew.pl,
– za pośrednictwem systemu e-Doręczenia, adres: AE:PL-15723-11746-WWAGR-23,
na formularzu zamieszczonym przez organ w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej – w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24.07.2026 r. Wnoszący uwagi podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby.
Organem właściwym do rozpatrzenia złożonych uwag jest Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew
(-) Arkadiusz Ptak

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z procedurą planistyczną sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z art 13 ust.1 i ust 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46.WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych - RODO) oraz art. 17a ustawy z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2026 r. poz. 538) informuje, że:
1. Zgodnie z art. 13 RODO informuję, że Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Miasto i Gmina Pleszew z siedzibą przy ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew, tel.: 62 742 83 00.
2. Kontakt do Inspektora ochrony danych (Pan Mariusz Szymczak): e-mail iod@pleszew.pl lub pisemnie na wskazany powyżej adres siedziby Administratora.
3. Celem przetwarzania danych osobowych jest realizacja zadań związanych z procedurą planistyczną, zaś podstawą przetwarzania jest ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
4. Pani/Pana dane osobowe są zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich odbiorcami mogą być podmioty uprawnione do ujawnienia im danych na mocy przepisów prawa oraz podmioty przetwarzające w ramach świadczenia usług dla administratora.
5. Nie przewiduje się przekazywania Pani/Pana danych do państw spoza Europejskiego Obszaru/ Gospodarczego lub instytucji międzynarodowych oraz przetwarzania danych osobowych w celu innym niż cel, w którym dane osobowe zostały zebrane.
6. Decyzje dotyczące Pani/Pana danych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany.
7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres wynikający z przepisów prawa dot. archiwizacji.
8. Posiada Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, uzyskania ich kopii, sprostowania, wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia oraz przenoszenia danych.
9. Podanie przez Panią/Para danych osobowych jest dobrowolne. W razie nie podania danych osobowych udzielenie odpowiedzi na złożony wniosek może być niemożliwe.

Załączniki:

Uchwała Rady Miejskiej [pdf; 4 MB]

Rysunek miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [pdf; 814 kB]

Prognoza oddziaływania na środowisko [pdf; 2 MB]




Ostrzeżenie hydrologiczne Nr 36 – susza hydrologiczna

Nazwa biura prognoz hydrologicznych: Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu
Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 36
Zjawisko: susza hydrologiczna
Stopień: nie dotyczy
Ważność: od godz. 09:53 dnia 05.06.2026 do odwołania
Obszar: Prosna środkowa i dolna (łódzkie, wielkopolskie)
Przebieg: W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach w zlewni środkowej i dolnej Prosny spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%




Raport dotyczący chorób zakaźnych zwierząt na terenie województwa wielkopolskiego

RAPORT NR 22/2026

DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z WYSTĄPIENIEM CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO ZA OKRES OD 29.05.2026 DO 05.06.2026 (według stanu na godz. 14:00 dnia 05.06.2026 r.)

Pobierz plik [pdf; 1 MB]




Medale za ponad pół wieku wspólnego życia

80 par z Miasta i Gminy odebrało z rąk burmistrza medale Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Dostojne uroczystości odbywały się przez kilka dni w Zajezdni Kultury, a Jubilaci wspominali czasy pierwszych spotkań, randek i początków jako rodziny. Zdradzili też sekret, jak osiągnąć tak długi staż małżeński.

Współpraca, wzajemne zrozumienie, szacunek i ciągłe wspieranie się. To najczęstsze przepisy na pół wieku historii jako mąż i żona. Zdradzili nam je Jubilaci, którzy świętowali 50-lecie małżeństwa w Zajezdni Kultury w Pleszewie odbierając od burmistrza medale Prezydenta RP. Par świętujących długoletnie pożycie małżeńskie, które ślubowały w 1975 roku i zadeklarowały chęć przyjęcia medalu było w tym roku 80. Ich historie bawiły, wzruszały, ale też inspirowały i odpowiadały na pytania „Jak to możliwe?”.

Miejsca i sytuacje, w których poznawali się małżonkowie często się powtarzały. W tamtych latach najczęściej były to dyskoteki, zakłady pracy, pociągi, autobusy, ale były też nietypowe miejsca, jak np. w polu w truskawkach. Gdy ja poznałam mojego przyszłego męża to miałam już swojego adoratora, więc pojawił się drugi. Musiałam zdecydować, ale nie był to problem. Wybrałam jego i tak już razem idziemy przez życie – opowiada jedna z Jubilatek z radością.

Wspomnienia sprzed pięciu dekad wywoływały na twarzach Jubilatów uśmiech i wzruszenie. Choć świat przez lata bardzo się zmienił, zgodnie podkreślali, że fundament udanego małżeństwa pozostaje niezmienny. – Trzeba umieć rozmawiać, być cierpliwym i nie obrażać się na długo – mówili zgodnie Jubilaci. Burmistrz, składając życzenia odznaczonym parom, dziękował im za piękny przykład trwałości, odpowiedzialności i rodzinnych wartości. Uroczystości były nie tylko okazją do wręczenia medali, ale także do spotkań, wspólnego świętowania i przypomnienia sobie najważniejszych chwil z życia, które przez 50 lat budowały ich wspólną historię.




Harmonogramy bezpłatnych zajęć realizowanych w ramach projektu pn. „Sportowy Pleszew” – czerwiec 2026

Harmonogramy bezpłatnych zajęć realizowanych w ramach projektu nr FEWP.09.02-IZ.00-0056/25 pn. „Sportowy Pleszew” – czerwiec 2026 r.

  1. Lekkoatletyka

Grupa 1 [doc; 58 KB]

Grupa 2 [doc; 58 KB]

Grupa 3 [doc; 59 KB]

Grupa 4 [doc; 59 KB]

Grupa 5 [pdf; 166 KB]

Grupa 6 [doc; 67 KB]

Grupa 7 [doc; 59 KB]

Grupa 8 [doc; 59 KB]

  1. Akademia Ruchu z piłką

Grupa 1 [doc; 45 KB]

Grupa 2 [doc; 33 KB]

Grupa 3 [doc; 46 KB]

Grupa 4 [doc; 46 KB]

Grupa 5 [doc; 33 KB]

Grupa 6 [doc; 47 KB]

Grupa 7 [doc; 44KB]

Grupa 8 [doc; 162 KB]

Grupa 9 [doc; 34 KB]

Grupa 10 [doc; 59 KB]

Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) i współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).




Raport dotyczący chorób zakaźnych zwierząt na terenie województwa wielkopolskiego

RAPORT NR 21/2026

DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z WYSTĄPIENIEM CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO ZA OKRES OD 22.05.2026 DO 29.05.2026 (według stanu na godz. 14:00 dnia 29.05.2026 r.)

Pobierz plik [pdf; 1 MB]




Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 41 – burze

Nazwa biura: IMGW-PIB Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu
Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze/ 1
Obszar: województwo wielkopolskie powiat pleszewski
Ważność: od godz. 13:00 dnia 03.06.2026 do godz. 21:00 dnia 03.06.2026
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 80%

Do pobrania:

Pełna treść komunikatu [pdf; 279 KB]