Na Kongresie o pleszewskich perełkach architektury
Architektura małych miast, ich potencjał, a także rewitalizacja były głównymi zagadnieniami poruszonymi podczas jednego z paneli Kongresu Architektury Polskiej. Wziął w nim udział Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa opowiadając o doświadczeniach małego miasta. Zaprezentował m.in. pleszewskie tereny pokolejowe.
O rewitalizacji terenów pokolejowych w Pleszewie mówiono już wiele razy, jednak temat nie został jeszcze wyczerpany, a ostatni element będący jej dopełnieniem jest w trakcie wykańczania. Kolejną więc okazją do podzielenia się swoim doświadczeniem w tym temacie był Kongres Architektury Polskiej, w którym wziął udział burmistrz MiG Pleszew Arkadiusz Ptak. Włodarz został zaproszony do panelu „Małe miasta”, w którym rozmawiano o architekturze małych miast – ich potencjale i rewitalizacji. Pleszewska Zajezdnia Kultury oraz Biblioteka Publiczna, a już wkrótce Wielofunkcyjne Centrum Rozwoju są idealnym przykładem tego, jak zmieniać funkcje zaniedbanych miejsc zachowując jednocześnie ich historię i tożsamość.
W panelu wzięli udział specjaliści i praktycy architektury małych miast: Grażyna Adamczyk-Arns – Wrocławska Rewitalizacja, IBA 27, Krzysztof Grześków – REWIZJA Grupa Projektowa, Bartosz Jarosz – Neostudio Architekci Świerkowski Jarosz, Janusz Sepioł – Główny Architekt Miasta Krakowa. Moderatorem był Eugeniusz Skrzypczak, a wprowadzeniem do tematu zajął się Marek Szymaniak – dziennikarz i reporter autor publikacji dotyczących małych i średnich miast.
Pleszewskie tereny pokolejowe to miejsce z ogromnym potencjałem, które wymagało ogromnego nakładu pracy i środków, aby przywrócić im dawną świetność, nadać nowe funkcje i tchnąć w nie nowe życie. Dzięki kompleksowemu podejściu to się udało i dziś powstałe instytucje kultury cieszą się ogromną popularnością opowiadając przy okazji kilkusetletnią historię miejsca.









