Złote małżeństwa odebrały medale
50-lecie małżeństwa to rocznica godna podziwu. To również okazja do odebrania medalu za długoletnie pożycie małżeńskie. W atmosferze wzajemnego szacunku pleszewscy jubilaci spotkali się z burmistrzem i opowiedzieli swoje ciekawe historie życia. Podzielili się też receptą na osiągnięcie tak długiego stażu.
75 par z terenu Miasta i Gminy Pleszew odebrało z rąk burmistrza medale Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. To małżeństwa, które zostały zawarte w 1974 roku. Ze względu na procedury wnioskowania i konieczność weryfikacji małżonków pod względem niekaralności wydłużył się czas przyznania medali, stąd uroczystości odbywają się z małym opóźnieniem – tłumaczy Arkadiusz Ptak, burmistrz MiG Pleszew.
W kilku grupach jubilaci spotykali się w Zajezdni Kultury w Pleszewie oficjalnie odbierając gratulacje i robiąc sobie wspólne zdjęcia. W rozmowach przy kawie i ciastku pary podzieliły się swoimi miłosnymi historiami i receptą na długie, wspólne życie.
Koleżanka jechała pociągiem do akademika i poznała starszych znajomych, którzy zaoferowali jej pyszne jabłka. Postanowiłyśmy, że pójdziemy po te jabłka, mimo że mieszkali praktycznie na drugim końcu Poznania. Tak się poznaliśmy. Później coraz częściej widywałam go niby przypadkiem na mojej uczelni po zajęciach, a po czasie już oficjalnie zaczęliśmy się ze sobą spotykać – wspomina jubilatka pani Jolanta.
My przeżyliśmy „Love Story” i to dosłownie. Poznaliśmy się w pracy, gdy ja rozmawiałam z koleżanką, że w kinie grają „Love Story” i bardzo chciałabym pójść, ale nie ma już biletów. Wtedy mój przyszły mąż zaproponował, żebym poszła z nim, bo on jeszcze ma bilety. Byłam wniebowzięta, bo bardzo chciałam obejrzeć ten film. Na kolejną randkę zaprosił mnie do „Ratuszowej” i tak się zaczęło – mówi pani Elżbieta.
Jubilaci z radością wspominali swoje życie i opowiadali o tym, jak się dalej potoczyło i jak funkcjonują do tej pory. Ich doświadczenie może być wskazówką dla kolejnych par. – Najważniejszy jest kompromis i wzajemne wsparcie, bo różnie między nami bywało, ale ja zawsze wiedziałam, że mój mąż jest moją opoką i co by się nie działo, zawsze będzie mnie wspierał – relacjonuje jedna z jubilatek.
Medale przyznawane są osobom, które wyrażą zgodę na wnioskowanie przez burmistrza. Następnie są one weryfikowane pod kątem niekaralności. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Urząd Stanu Cywilnego otrzymuje medale wraz z zaświadczeniami sygnowanymi przez Prezydenta RP i wręcza jubilatom. Podczas minionego cyklu uroczystości w Pleszewie medale odebrało 75 par, które zadeklarowały chęć na 106, które zawarły związek małżeński w 1974 roku. To pary obecnie zameldowane na terenie Miasta i Gminy Pleszew.