Zbudują laboratorium miejskie
To miejsce ma łączyć przedsiębiorców i społeczników. Ma być swoistym laboratorium służącym rozwojowi Miasta i Gminy Pleszew. To Compact Lab Pleszew. Na budowę wielofunkcyjnego centrum udało się pozyskać środki zewnętrzne.
Compact Lab Pleszew ma być nową instytucją w Pleszewie podzieloną na trzy strefy. Pierwsza to inkubator przedsiębiorczości, który skupiać ma w jednym miejscu przedsiębiorców, zwłaszcza młodych, którzy dopiero startują z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tu mają otrzymać adres i doradztwo. Strefa druga ma być oddana społecznikom i organizacjom pozarządowym, chcącym działać na rzecz mieszkańców. Trzecia to zaplecze hotelowe i konferencyjne. Budynek oferować będzie 39 pokoi w standardzie trzech gwiazdek oraz kilka dobrze wyposażonych sal konferencyjnych.
– To będzie miejskie kompaktowe laboratorium, w którym współpracować będzie sektor prywatny z podmiotami naukowymi i społecznymi, mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Liczę, że w tym miejscu będą rodzić się innowacyjne pomysły, a zasoby miejskie będą dobrze wykorzystane – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.
Compact Lab Pleszew ma powstać u zbiegu ulic Ogrodowej i Kolejowej architektonicznie współgrając z sąsiednimi instytucjami kultury – biblioteką publiczną i Zajezdnią Kultury oraz wzajemnie się uzupełniając w kreowaniu pomysłów. Obok budynku do dyspozycji będzie duży parking, którego budowa ruszy jeszcze w tym roku. Sam budynek Compact Lab-u ma zacząć funkcjonować w 2024 r. Na jego budowę (co stanowi pierwszy etap inwestycji) samorząd otrzymał dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych w kwocie 10,9 mln zł.
Wizualizacja (J. Jedliński)