Weź udział w bezpłatnych badaniach profilaktyki raka piersi

Dnia 20 września 2023 r. przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań. Mammografia wykonywana jest w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

W ramach programu profilaktycznego w Pleszewie zostaną przeprowadzone bezpłatne badanie mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań. Panie urodzone w latach 1954 r.-1973 r. mogą już wykonać badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badanie odbędzie się 20 września 2023 roku przy sklepie Biedronka, ul. Wojska Polskiego 46.

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00: pn.-pt. ) lub online https://pacjent.diagnostyk.pl/

Plakat badania mammograficznego organizowanego w Pleszewie 20 września 2023 roku.