Starostowie Dożynek Wielkopolskich wybrani
27 sierpnia w Pleszewie odbędą się 22. Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Tradycyjnie głównymi bohaterami obrzędu będą dożynkowi starostowie, którzy reprezentują gminę Pleszew. Warto ich poznać:
Joanna Szymczak – starościna dożynek
Pani Joanna to 41-letnia mieszkanka Sulęcina w gminie Pleszew. Jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z arteterapią Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła także studium ekonomiczne. Od 15 lat prowadzi wraz z mężem Mirosławem ponad 45-hektarowe gospodarstwo. Przejęli je po rodzicach męża i ukierunkowali wyłącznie na produkcję roślinną. Na powierzchni 20 ha uprawiają sałatę lodową, na 15 hektarach brokuł, po 10 ha natomiast zajmują sałata rzymska oraz kapusta stożkowa i zimowa. Uprawa odbywa się w trzech cyklach.
Zatrudniają w gospodarstwie na stałe 4 osoby, ale sezonowo przy zbiorach pracuje ok. 20 osób. Jest też pełen park maszynowy i zaplecze do obróbki warzyw, jak magazyn czy chłodnia. Gospodarstwo Państwa Szymczaków działa kompleksowo od uprawy, przez pakowanie, brandowanie produktu, po własny transport do klienta. Rynek zbytu warzyw to nie tylko Polska, to także kraje europejskie i duże sieci handlowe. Państwo Szymczakowie zostali laureatami konkursu „WIELKOPOLSKI ROLNIK ROKU 2020” i otrzymali prestiżowe statuetki „Siewcy Roku” w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Pani Joanna jest osobą, która chętnie działa społecznie. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Rodziców w ZSP w Lenartowicach, gdzie do dziś chętnie angażuje się w szkolne inicjatywy. Jest także członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Lenartowicach. Jest doskonałą organizatorką i robi to z prawdziwą pasją i zaangażowaniem. Uwielbia kontakt z ludźmi i jest zawsze otwarta na niesienie pomocy innym.
Pani Joanna jest matką trójki dzieci: 6-letniej Vanessy, 11-letniego Oskara i 13-letniego Oliwiera. To z rodziną właśnie najchętniej spędza wolny czas i odpoczywa podróżując.
Lucjan Kempiński – starosta dożynek
Lucjan Kempiński to 58-letni rolnik z Taczanowa Pierwszego w gminie Pleszew. Jest absolwentem Technikum Rolniczego w Marszewie. Wraz z żoną Anną, która jako pielęgniarka jeszcze pracuje zawodowo, prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne. Rodzinne, bo w pracy pomaga im najstarszy syn Marek, a gospodarstwo zostało odziedziczone po rodzicach Pana Lucjana. Wówczas liczyło tylko niecałe 10 ha, dziś obejmuje powierzchnię 56 ha.
Państwo Kempińscy prowadzą działalność rolniczą już od 37 lat. Nastawione jest na produkcję roślinną. Wiodące uprawy to pszenica ozima, rzepak i buraki cukrowe. W prowadzeniu gospodarstwa Pan Lucjan skupia się na jakości i maksymalizacji plonów wykorzystując współpracę z doradcami oraz wprowadzając innowacje w dziedzinie nawożenia i uprawy roślin. Korzysta także z unijnych i krajowych dofinansowań unowocześniając park maszynowy.
Swoim doświadczeniem w dziedzinie rolnictwa dzieli się z innymi. Jest wieloletnim członkiem Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie. Był także członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Pleszewie oraz radnym Rady Miejskiej w Pleszewie.
Jego profesjonalizm w branży rolniczej potwierdzają odznaczenia. Z okazji 20-lecia Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce uhonorowany został przez Wielkopolską Izbę Rolniczą odznaczeniem za wieloletnie zaangażowanie i osobisty wkład w pracę na rzecz wielkopolskich rolników. Odznaczony został także przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi honorową odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.
Prywatnie to ojciec czwórki dzieci: 30-letniej Marty, 28-letniego Krystiana, 27-letniego Marka oraz 21-letniej Karoliny. Ma z dziećmi bardzo dobre relacje i lubi spędzać czas z rodziną. Chętnie wyjeżdżają na odpoczynek i poznają wspólnie nowe miejsca. Pan Lucjan interesuje się sportem i polityką, a w wolnych chwilach czyta fachową prasę o tematyce rolniczej.