1

Seniorzy po półkoloniach

Zakończył się kolejny turnus półkolonii senioralnych. Seniorzy, głównie z terenów wiejskich, odbyli szereg aktywizujących zajęć i warsztatów i poznali pleszewskie obiekty kulturalne oraz sportowe i rekreacyjne. 

Druga grupa seniorów zakończyła swoje półkolonijne spotkania. Przez pięć dni spędzali ze sobą czas, aktywizowali się, integrowali i robili wiele ciekawych rzeczy. Tegoroczną edycję zorganizowano w ramach programu na rzecz Osób Starszych “Aktywni+”. Półkolonie to część dużego projektu dedykowanego seniorom “Letnia Szkoła Seniora 2022”, w ramach którego zostały zorganizowane m.in. warsztaty w każdym sołectwie w Gminie Pleszew, a 3 września odbędzie się Rowerowe Kino Piknikowe w Parku Miejskim.

Każdy dzień półkolonii seniorzy spędzili w inny sposób. Pierwszego dnia mieli czas na organizację i integrację, odbyli także warsztaty kulinarne na temat żywienia starszych osób. Kolejny dzień spędzili w Muzeum Piekarstwa, gdzie wypiekali bułki i poznali historię chleba. W pleszewskim Centrum Wolontariatu natomiast wzięli udział w warsztacie ekologicznym. Trzeciego dnia, seniorzy wybrali się do Muzeum Regionalnego, gdzie uczestniczyli w warsztatach garncarskich. Następny dzień seniorzy spędzili w pleszewskich obiektach kultury, gdzie mogli wysłuchać wykładu na temat bezpieczeństwa w sieci, poznać ofertę Biblioteki Publicznej, a w Zajezdni Kultury ozdabiali eko-świeczniki. Na zakończenie turnusu wybrali się do Parku Wodnego “Planty”, gdzie zażywali kąpieli wodnych oraz brali udział w turnieju bowlingowym. Seniorzy pożegnali się w wigwamie, gdzie przygotowano dla nich ognisko. Były ciekawe opowieści, śpiewy i tańce.

Półkolonie zorganizowane zostały przez Miasto i Gminę Pleszew oraz Fundację Rozwoju Lokalnego CIVITAS. Pomocą organizacyjną wykazali się niezastąpieni wolontariusze z Lokalnego Centrum Wolontariatu.

seniorzy podczas półkolonii odbywajacy warsztat kulinarny

seniorzy podczas półkolonii z burmistrzem Miasta i Gminy Pleszew

seniorzy podczas półkolonii na warsztatach garncarskich

seniorzy podczas półkolonii w bibliotece na spotkaniu

seniorzy podczas półkolonii senioralnych w Muzeum Piekarstwa wypiekają bułki

seniorzy podczas półkolonii senioralnych na wizycie w aquaparku

seniorzy podczas półkolonii uczestniczący w turnieju bowlingowym

seniorzy podczas półkolonii senioralnych na spotkaniu w Zajezdni Kultury

seniorzy podczas pożegnalnego ogniska bawią się, tańczą i śpiewają