Poznaj tegorocznych Starostów i Asystentów Pleszewskich Dożynek Miejsko-Gminnych
Starosta dożynek
Patryk Juszczak z Grodziska – ma 29 lat. Jest absolwentem technikum rolniczego w Marszewie. Młody rolnik w 2012 r. przejął gospodarstwo rolne po swoich dziadkach i prowadzi je z pomocą młodszego brata. Obecnie obrabia 105 hektarów własnych i w dzierżawie. Gospodarstwo prowadzi produkcję roślinną i zwierzęcą. Uprawiana jest kukurydza na ziarno, rzepak, ziemniak jadalny i zboża. W hodowli przoduje bydło opasowe – obecnie jest go 70 sztuk. Pan Patryk hoduje także 25 loch w cyklu zamkniętym. Myśli o rozbudowie gospodarstwa i już podjął ku temu działania. W gospodarskiej pracy wspiera go żona Izabela. Pan Patryk przyznaje, że gospodarstwo i wszystko, co związane z ziemią, to jego pasja. Czasu wolnego pozostaje niewiele, ale zawsze spędza go z roczną córką Gabrielą.
Starościna dożynek
Joanna Niedziela z Rokutowa – ma 40 lat. Rokutów to jej rodzinna wieś. Ukończyła studia o kierunku administracja publiczna, ale dziś wspólnie z mężem Jarosławem prowadzi 60 – hektarowe gospodarstwo rolne. Nastawione jest zarówno na produkcję roślinną i zwierzęcą. Uprawiają przede wszystkim zboża, kukurydzę i ziemniaki. Hodują trzodę chlewną sprzedając ok. 400-450 sztuk tucznika rocznie. W gospodarstwie są także krowy mleczne i ok. 40 sztuk bydła opasowego. W prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa, które ma już pięciopokoleniową historię, pomagają także teściowie starościny – Pani Regina i Pan Marian. Do rolnictwa przyucza się już także syn Bartosz, który od września rozpoczyna naukę w technikum w Marszewie w klasie o profilu mechanizacja rolnictwa. Starsza córka Kornelia natomiast uczęszcza do Liceum im. S. Staszica w Pleszewie i jest już w klasie maturalnej. Wolny Czas Pani Joanna spędza jeżdżąc na rowerze i wspólnie z córką ćwicząc jogę. Rodzinnie uwielbiają spędzać czas nad morzem.
Asystent Starosty
Robert Walczak z Zawidowic – ma 42 lata. Uczył się w szkole w Marszewie, a następnie ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na kierunku ogrodnictwo. Gospodarstwo o powierzchni 30 ha prowadzi już od 20 lat., przejął je po rodzicach, którzy nadal w gospodarstwie pomagają. Gospodarstwo nastawione jest głównie na produkcję roślinną. Wiodące są ziemniaki, ale uprawiane są także zboża, kukurydza i buraki. Pan Robert hoduje bydło opasowe do 25 sztuk. Od wielu lat jest członkiem Rady Sołeckiej w Zawidowicach. Swój wolny czas poświęca przede wszystkim rodzinie: żonie Ewelinie i dzieciom – 4-letniemu Adasiowi i 2-letniej Agacie. Ponadto bardzo lubi wycieczki w góry.
Asystentka starościny
Martyna Cierniak z Pacanowic – ma 31 lat. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza na kierunku edukacja przedszkolna i edukacja wczesnoszkolna z arteterapią. Pochodzi z Dobrzycy, do Pacanowic przeprowadziła się po ślubie. Mąż Paweł jest głównodowodzącym w ich 50-hektarowym gospodarstwie. Nastawione jest przede wszystkim na produkcję roślinną: rzepak, pszenica, ale i buraki oraz kukurydza. Jest też hodowla bydła opasowego. Gospodarstwo zostało przejęte po rodzicach w 2011 r., ale nadal aktywnie pomaga w pracy teściowa pani Martyny. Asystentka starościny prowadzi także świetlicę w Pacanowicach organizując dwa razy w tygodniu zajęcia dla najmłodszych. Jest członkiem pacanowickiego KGW. Czas aktywnie poświęca swojemu 3-letniemu synowi Janowi. Lubi też czytać książki będąc bardzo aktywnym czytelnikiem pleszewskiej biblioteki publicznej.