Pleszewianin patronuje rondu w Gdyni

Wojciech Żychski oficjalnie został patronem ronda przy Stoczni Gdynia. Pleszewianin był generalnym projektantem Stoczni kierował zespołami projektowymi przy najważniejszych przedsięwzięciach. W uroczystości nadania imienia wzięło udział mnóstwo osób, w tym pleszewianie.

Urodził się w 1937 roku w rodzinie znanych i lubianych pleszewskich lekarzy. Uczęszczał do pleszewskiego Liceum Ogólnokształcącego kończąc je w 1954 roku. Następnie udał się do Gdańska, by ukończyć studia na Politechnice Gdańskiej. Mowa o Wojciechu Żychskim – jednym z najwybitniejszych polskich inżynierów-okrętowców i projektantów statków. To właśnie jego imieniem nazwano rondo w pobliżu Stoczni Gdynia.

Żychski już jako student Politechniki Gdańskiej pracował jako asystent w Katedrze Projektowania Okrętów. W latach 1961-1975 pracował dla Polskich Linii Oceanicznych w Dziale Badań, Dziale Inwestycji i jako inspektor nadzoru armatorskiego w stoczniach duńskich. Uznanie i szacunek zyskał pracując w Stoczni Gdynia jako generalny projektant statków budowanych przez stocznię. Zgodnie z jego projektami Stocznia Gdynia w latach 1975-2008 zbudowała 121 okrętów. Wówczas były to największe i najbardziej nowoczesne statki na świecie. W świecie żeglugowym potocznie nazywano je „Wojtkami”.

Gdyńskie rondo zostało „nazwane” podczas oficjalnej uroczystości u zbiegu ulic Czechosłowackiej i Rumuńskiej. Wzięło w niej udział mnóstwo osób, gdyż starania o uhonorowanie Żychskiego podjęli byli stoczniowcy, ludzie morza i wszyscy ci, którzy chcieli upamiętnić tego człowieka i jego dorobek. W pobliżu gdańskiej Stoczni pojawiła się rodzina okrętowca, jego współpracownicy, ludzie morza, stoczniowcy, związkowcy, inżynierowie, a także delegacja z rodzinnego Pleszewa.

Oficjalnego nadania imienia dokonała wiceprezydent Gdyni, pleszewianka – Oktawia Gorzeńska, która odsłoniła tabliczkę wraz z żoną słynnego projektanta. Uroczystość wpisano w obchody Święta Morza w Gdyni honorując dokonania pleszewianina. Wojciech Żychski to kolejny pleszewianin, który jest znany w świecie. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią takich wydarzeń – mówi Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie.//fot. Magdalena Śliżewska