Pleszewianie w ekologii nie mają sobie równych

Uczniowie pleszewskich szkół i przedszkoli po raz kolejny wzięli udział w akcji Region Czysty na 6. I podobnie jak w ubiegłych latach nie zawiedli. Ich zaangażowanie w zbieranie surowców pozwoliło na zdobycie czołowych miejsc i sporego zastrzyku gotówki dla placówek.

Region Czysty na 6 to konkurs organizowany przez Wielkopolskie Centrum Recyklingu dla gmin współpracujących z WCR. W tym roku odbyła się już szósta edycja akcji, w której wzięło udział 101 placówek oświatowych z terenu 23 gmin. W zbiórkę surowców zaangażowało się ponad 16 tysięcy uczniów. Jak się okazuje, Pleszew kolejny rok z rzędu odniósł spore sukcesy i zebrał ogromne ilości surowców.

W tym roku w ramach konkursu zbierana była drobna elektronika, aluminiowe puszki oraz baterie, a w drugim etapie dodatkową kategorią była zbiórka nakrętek – wyjaśniają organizatorzy. W większości kategorii prym wiodła Gmina Pleszew, której jednostki oświatowe z wielkim zaangażowaniem zbierały surowce. W klasyfikacji ogólnej pleszewski samorząd zwyciężył w ilości surowców w przeliczeniu na masę. Zebranych zostało łącznie 10,5 tony.

W kategorii I w klasyfikacji placówek na największą ilość zebranych wszystkich surowców w przeliczeniu na 1 ucznia (kg) zwyciężyło Publiczne Przedszkole nr 3 Słoneczne w Pleszewie. To samo zwycięstwo, ale w II kategorii odniosła Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pleszewie dzięki zebraniu 2762,20 kg odpadów. „Słoneczne” wygrało również III kategorię w klasyfikacji najlepszych klas w ilości zebranych wszystkich surowców. Tutaj grupie „Szafirki” udało się zgromadzić ich 1786,20 kg. Ta sama grupa zwyciężyła również w kategorii klasyfikującej klasy w przeliczeniu na 1 ucznia.

W rywalizacji „nakrętkowej” Gminie Pleszew również udało się wywalczyć dobre miejsca. Znaleźliśmy się na III pozycji w rankingu placówek oraz w rankingu klas z największą ilością zebranych nakrętek w kg. Udało się to Szkole Podstawowej nr 2 oraz grupie „Szafirki” z przedszkola „Słonecznego”. Nagrody w konkursie w postaci voucherów na kwoty 1000, 2000 oraz 3000 zł zostały wręczone podczas pikniku ekologicznego „Ekoświętowanie” zorganizowanego przez Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Warto wspomnieć, że zbierane surowce są zamieniane na środki pieniężne w stosunku 1 kg = 1 zł i przekazywane na cele charytatywne – dodają organizatorzy akcji. W taki sposób wyliczone środki wyniosły ponad 14 334,61 złotych.