Pleszew zakończył projekt i jest SMART

Pleszew przez ponad 3 lata realizował unijny projekt Smart Pleszew. W jego wyniku wdrożono 9 pilotażowych inwestycji, powstały 4 raporty oraz 23 opracowania, które są doskonałą podstawą do dalszych działań. Smart rozwiązania sprawiają, że życie w mieście staje się łatwiejsze.

Projekt Smart Pleszew realizowany w ramach konkursu „Human Smart Cities, Inteligentne Miasta współtworzone przez mieszkańców” wdrażany był w Pleszewie w latach 2019-2022. Konkurs skierowany był do miast, które chcą wdrożyć inteligentne i pilotażowe rozwiązania technologiczne oraz innowacje społeczne, aby miasto było miejscem przyjaznym do życia. Pleszewski Smart obejmuje 3 żywioły, według których realizowane były pilotażowe inwestycje i rozwiązania. Działania w ramach powietrza, ziemi i wody pozwoliły także na opracowanie wielu dokumentacji projektowych, dzięki którym Pleszew jest przygotowany na kolejne działania i aplikowanie po zewnętrzne środki finansowe.

Powietrze

W ramach Powietrza udało się wykonać ekspertyzy dotyczące liczby kotłów tradycyjnych oraz kosztów wymiany ogrzewania. Rozmieszczono także w mieście czujniki powietrza, które na bieżąco monitorują jego jakość, a odczyty dostępne są na zakupionych w ramach projektu totemach informacyjnych. W ramach projektu powstała również koncepcja rewitalizacji Parku Miejskiego, zielone przystanki oraz parki kieszonkowe.

Ziemia

Działania z żywiołu Ziemia obejmują drogi rowerowe, transformację centrum Pleszewa oraz inwestycje związane z wdrożeniem inteligentnego oświetlenia, które znacznie redukuje zużycie energii. Dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu powstały smart przejścia dla pieszych, które wyposażone są w czujniki wykrywające pieszego zbliżającego się do jezdni oraz posiadają antypoślizgową nawierzchnię, która skraca drogę hamowania pojazdu o 30%. W ramach projektu Smart Pleszew powstała również spójna koncepcja dróg rowerowych w mieście, która jest systematycznie wdrażana przy okazji realizowanych inwestycji. W ramach żywiołu Ziemia powstała również koncepcja wdrożenia Inkubatora Eko-przedsiębiorczości, którego budowa ma się rozpocząć już w tym roku.

Woda

W ramach trzeciego żywiołu – Wody wdrożono rozwiązania, które miały usprawnić pracę i wykrywanie awarii na sieci wodociągowej. Zamontowane zostały czujniki, która pozwalają na stałe monitorowanie stanu sieci. To również dokumentacje projektowe na zagospodarowanie wód opadowych, w ramach których możliwa była m.in. budowa dużego zbiornika na deszczówkę pod nowym parkingiem zlokalizowanym pomiędzy ulicami Ogrodową a Targową w Pleszewie, który będzie zaopatrywał w wodę tysiące roślin nasadzonych przy parkingu oraz ścieżce rowerowej i deptaku dla pieszych.

Udział społeczności

Projekt Smart Pleszew zakładał również aktywizację społeczną, aby uświadomić korzyści płynące z jego wdrażania. Z tego powodu zorganizowano liczne konkursy dla najmłodszych, warsztaty edukujące oraz wyjazdy i wizyty studyjne, a także spacery diagnostyczne. Odbyły się również konferencje wprowadzające i podsumowujące udział Pleszewa w projekcie.

Projekt Smart Pleszew to wiele koncepcji i opracowań, ale również kilka realnych inwestycji, dzięki którym Pleszew staje się miastem ekologicznym i przyjaznym do życia – komentuje burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak. Wdrożone rozwiązania pozostawiają wiele otwartych dróg do przyszłych działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców.

Koszt całkowity projektu to 3,2 mln zł, z czego 2,35 mln zł pochodzi z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.