Pleszew najbardziej Innowacyjnym Samorządem
Pleszew ogłoszono najbardziej innowacyjną gminą miejsko-wiejską w Polsce. Kapituła konkursu organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP doceniła wdrożoną ideę miasta 15-minutowego. Nagrodę wręczono podczas oficjalnej gali w Warszawie.
Konkurs Innowacyjny Samorząd to projekt Serwisu Samorządowego PAP, w którym wyłaniane i nagradzane są najbardziej innowacyjne samorządy. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności.
Pleszew został dostrzeżony i doceniony przez kapitułę konkursu Innowacyjny Samorząd 2023 i w kategorii gmin miejsko-wiejskich zajął I miejsce za działania związanie z wdrażaniem koncepcji miasta 15-minutowego i rozwoju miasta w duchu kompaktowości. W imieniu władz miasta nagrodę odebrała podczas oficjalnej gali w Warszawie Izabela Świątek, zastępca burmistrza oraz Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie.
Dziś mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że Pleszew jest pierwszym w Polsce miastem piętnastu minut, miastem, które zaprasza Państwa do swoich podwojów i te piętnaście minut w sensie przestrzennym, czasowym i społecznym można każdego dnia sprawdzić – mówiła Izabela Świątek odbierając nagrodę. Idea miasta 15-minutowego zakłada, że wszystko co jest potrzebne do życia, znajduje się w zasięgu ręki, w maksymalnie 15 minut od miejsca zamieszkania pieszo, rowerem lub komunikacją miejską.
Władze Pleszewa zaczęły wdrażać ideę miasta 15-minutowego w 2020 roku. Analizując potencjał miasta przy wykorzystaniu środowisk naukowych i konsultacji oraz badań ilościowych mieszkańców, udało się opracować długofalową wizję rozwoju miasta. Opiera się o sześć podstawowych filarów, według których podejmowane są konkretne działania w przestrzeni miejskiej. Są to łatwo dostępne żłobki i przedszkola, przyjazne szkoły (także artystyczne), atrakcyjny rynek mieszkaniowy, zróżnicowana oferta kulturalna, nowoczesne obiekty sportowe i miejsca rekreacji, a także wysoki poziom opieki zdrowotnej. Działania skierowane są głównie do obecnych mieszkańców, aby poprawić ich jakość życia, ale również do potencjalnych mieszkańców i inwestorów, wskazując że Pleszew jest alternatywą dla dużych aglomeracji miejskich.